Bezzapachowa cisza

Bezzapachowa cisza – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, Trener Duszy o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

Bezzapachowa cisza, czyli wyjątkowy spokój i elegancja.

Bezzapachowa cisza

Rozdział II

Bezzapachowa cisza

Mimo leciutkiego dotknięcia mosiężnej klamki, ciężkie, brązowe drzwi bezszelestnie otworzyły się do środka, tuż po tym jak w małym głośniku na ścianie budynku zabrzmiała „Zima” Vivaldiego.

– To ja, cześć…

– Wiem ,wiem, proszę wejdź…

Jesienna szybko wślizgnęła się do chłodnego brzucha kamienicy. Piękna biało – kobaltowa posadzka już od progu uświadamiała każdemu wchodzącemu, jak stary jest ten dom. Niebieskie kwadraciki ułożone były w napis 1929. Oprócz ścian był to chyba jedyny zachowany oryginalny ślad po tamtych budowniczych. Wszystko inne było całkowicie nowe, począwszy od piwnicy z plastikowymi oknami, w której kilka dni temu postawiła rower Pawła, poprzez schody, poręcze i drzwi do mieszkań, aż po sam dach, który z zewnątrz ściągał uwagę przechodniów nową, zieloną dachówką. Przedwojenna kamienica, która tyle widziała przez osiemdziesiąt lat swojego istnienia została gruntownie odrestaurowana. Od razu było widać, że mieszkańcy dbają o to, aby robiła jak najlepsze wrażenie: czyściutkie, kremowe ściany, drewniane poręcze schodów, wsparte na złotych, metalowych pędach  stylizowanych winorośli, jasne kamienne schody, pełne ciemniejszych żyłek i złote wizytówki na drzwiach. Nie czuć było moczu, ani tłustego bigosu, czy jajecznicy na zjełczałym boczku, charakterystycznych zapachów, tak często wydobywających się przez szpary pod drzwiami w tego typu miejscach. Nie słychać też było strzępów pijackich awantur, ani płaczu poszturchiwanych dzieci. Tu panowała kompletna, bezzapachowa cisza.

C.D.N.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk

cisza

1. «stan, w którym nie rozlegają się żadne dźwięki»

2. «bezwietrzna pogoda»

3. «spokój panujący w jakimś miejscu»

4. «równowaga duchowa»

5. «brak reakcji na coś»

6. «brak wiadomości o kimś»

7. «brak łączności radiowej»

równikowy pas ciszy «strefa przejściowa między systemami cyrkulacyjnymi półkuli północnej i południowej, charakteryzująca się słabym wiatrem lub ciszą»

https://sjp.pwn.pl/slowniki/cisza.html


#TrenerDuszy