Bigos błyskawiczny reżysera

Bigos błyskawiczny reżysera – to szybki sposób na ugotowanie bigosu, żeby smakował, jak ten gotowany metodą tradycyjną przez tydzień.

Jak świat światem, wiadomo, że prawdziwy bigos powinno się gotować przez tydzień. To żadna sztuka, ale piekielnie czasochłonne. Kilka lat temu gotowałem tak bigos na święta i wrzucałem postępy na Facebooka. Stał się on wtedy gwiazdą portalu.

Ale nie o tym miało być. Podam wam dzisiaj sposób na zrobienie bigosu w kilka godzin, który będzie smakował prawie, jak ten warzony przez dni siedem. Co wcale nie znaczy, że ten błyskawiczny po tygodniu nie będzie lepszy.

 

 

Bigos błyskawiczny reżysera

 

 

 

Bigos błyskawiczny reżysera

2 łyżki stołowe smalcu (najlepiej kaczego)

1 kg kapusty kwaszonej

500 g wędzonego surowego boczku

250 g dobrej wędzonej kiełbasy

2 cebule

300 g mięsa wieprzowego np. łopatki albo karkówki

300 g mięsa wołowego np. łopatki

750 ml połsłodkiego wina czerwonego

2 buljonetki wołowe

200 g suszonej żurawiny

200 g rodzynków

250 g suszonych śliwek

kilka suszonych podgrzybków

5 listków laurowych

10 ziarenek ziela angielskiego

 

 

 • 1. Pokrój boczek wędzony w grubą kostkę i wrzuć do dużego bigośnika na 2 łyżki smalcu i wytapiaj na małym ogniu.
 • 2. Dorzuć pokrojoną w talarki kiełbasę i zrumień wszystko lekko.
 • 3. Dorzuć ziele angielskie, liść laurowy i pokrojoną w kostkę cebulę i pozwól się jej zeszklić, albo zarumienić.
 • 4. Dorzuć pokrojone w duże kęsy mięso, zarówno wołowe, jak i wieprzowe.
 • 5. Kiedy mięso złapie kolor, dolej wino, dorzuć buljonetki i dosyp żurawinę, rodzynki, śliwki i grzybki wraz z wodą, w której wcześniej je namoczyłeś.
 • 6. Pokrój kwaszoną kapustę i dodaj wraz z jej sokiem (dla tych, którzy wolą mniej intensywny smak, polecam kapustę odcisnąć.)
 • 7. Gotuj mieszając na małym ogniu uzupełniając w razie potrzeby wodą. Gotuj przynajmniej przez godzinę, ale im dłużej, tym lepiej

Gotowe!!!

 

Bigos smakuje najlepiej z chlebem, albo tłuczonymi ziemniakami.

Wiadomo, że dnia następnego smakuje jeszcze lepiej i następnego jeszcze lepiej itd.

SMACZNEGO!!!

 

 

Bigos

Bigos – tradycyjna dla kuchni polskiejlitewskiej i białoruskiej potrawa z kapusty i mięsa.

Etymologia

Pochodzenie słowa bigos, według Andrzeja Bańkowskiego, jest niejasne.

Pierwotnie tego słowa używano do określania sposobu siekania (siekać coś na bigos, 1534), nieco później nazywano tak galaretę z siekanego mięsa (1588). W XVIII była to już potrawa z gotowanej kapusty i siekanego mięsa. Od XVII wieku słowo było używane również w szerszym znaczeniu jako siekanina, a w znaczeniu przenośnym mówiono: “bigosować” w bójce, czyli: siekać na drobne kawałki (np. szablą).

Według autorów niemieckiej książki kucharskiej słowo „bigos” miałoby być pochodzenia łacińskiego i oznaczać „dwa smaki”. Pierwszy człon tego wyrazu „bi” oznacza „podwójny”, a drugi człon „gos” pochodzi od „smak”. Tymi dwoma smakami miałyby być stanowiące podstawę bigosu kiszona kapusta i świeża, biała kapusta.

Sposoby przyrządzania

Istnieje wiele sposobów przygotowywania bigosu i jego odmian. Wszystkie opierają się na tych samych, zasadniczych składnikach, różniąc się jedynie niektórymi dodatkami i kolejnością ich dodawania. Podstawowymi składnikami bigosu staropolskiego jest drobno szatkowana kapusta kiszonakapusta świeża (niekiedy używa się tylko kiszonej), różne gatunki mięsa i wędlinsuszone grzybysuszone śliwki (lub wędzone), cebula i przyprawy.

Całość należy dusić możliwie długo (im dłużej, tym lepiej), najlepiej kilka dni. Potrawa po przyrządzeniu powinna mieć gęstą konsystencję i ciemnobrązowy kolor, po podaniu na talerz nie powinna z niej wyciekać woda. Powinna mieć pikantny, lekko kwaskowo-słodkawy (ale nie przesadnie) smak i mieć silną woń wędzonki, śliwek i ewentualnie dziczyzny.

W czasie duszenia można podlewać wytrawnym czerwonym winem, co bardzo podnosi smak bigosu. Można dodać do bigosu, w celu uszlachetnienia smaku, niewielkiej ilości wina słodkiego i aromatycznego – np. malagi. Współcześnie bigos bywa również uszlachetniany dodatkiem miodu, czego nie podają jednak dawne książki kucharskie.

Smak bigosu zależy w dużym stopniu od ilości, jakości i różnorodności gatunków dodanych mięs i wędlin. W staropolskiej kuchni zużywano do bigosu pozostałe resztki szlachetnych pieczeni i wędlin, które bardzo podnosiły smak potrawy. Bigos staropolski przyrządzany był zawsze bez zasmażki.

Niektórzy dodają też do bigosu koncentrat pomidorowy (nieznany w kuchni staropolskiej) oraz zioła: kminekmajeranekziele angielskie. Zgodne z tradycją jest dodanie powideł śliwkowych. Według wielu przepisów mięsa powinno być wagowo tyle samo, co kapusty. Bigos można też robić wyłącznie z kapusty kiszonej, bywa jednak wtedy często zbyt kwaśny. Aby temu zapobiec, należy kapustę kiszoną przepłukać pod bieżącą wodą lub nawet wstępnie obgotować.

Sposoby podawania

Bigos tradycyjnie serwuje się najczęściej jako przystawkę gorącą lub przekąskę, podaje się z pieczywem, często razowym oraz wódką czystą lub wytrawną ziołową (myśliwska, trojanka litewskażubrówka).

Bigos, jako jedno z nielicznych dań, nie traci walorów smakowych przy wielokrotnym odgrzewaniu, a wręcz przeciwnie, po każdym kolejnym odgrzaniu jest coraz lepszy. Pomiędzy odgrzewaniami można bigos przemrozić, np. trzymając zimą za oknem, co również pozytywnie wpływa na jego smak. Odgrzewając bigos powinno się lekko podlewać czerwonym, wytrawnym winem, co wzbogaca jego winno-kwaskowe walory smakowe i aromat.

W kuchni staropolskiej, zwłaszcza na polowaniach, znany był bigos z wiwatem, polegający na ogrzewaniu przygotowanej wcześniej potrawy w garnku z pokrywką szczelnie przylepioną ciastem. Głośne ‘”wystrzelenie” pokrywki, pod wpływem ciśnienia, oznaczało gotowość potrawy do spożycia. Warto dodać, że każdy szanujący się szlachcic, wybierając się na kulig, polowanie czy też w odwiedziny do sąsiada zabierał ze sobą tenże kociołek z bigosem.

Warianty bigosu

 • Bigos litewski – zawiera kapustę z dodatkiem kwaskowych winnych jabłek.
 • Bigos hultajski – zawiera szczególnie dużo drobno krajanego mięsa i słoniny.
 • Bigos węgierski – doprawiany ostrą papryką i śmietaną.
 • Bigos galicyjski – z białej kapusty, z ziemniakami i białą fasolą.
 • Bigos myśliwski – z kawałkiem pieczeni z sarny, jelenia lub zająca i z dodatkiem niby-jagód jałowca.
 • Bigos wegetariański – mięso zastępowane jest kostką sojową lub wędliną wegetariańską.
 • Bigos z cukinii – Bigos w którym kapusta jest zamieniona na cukinię.

https://pl.wikipedia.org/wiki/


#bigos