Brawurowo odegrana sztuka

Brawurowo odegrana sztuka –  jak osiągnąć sukces bez popularnego w niektórych teatralnych kręgach wywoływania skandalu: Dobry tekst i profesjonalne wykonanie wystarczy.

 

Brawurowo odegrana sztuka

 

Brawurowo odegrana sztuka

Na scenie krzesło i stolik. Na stoliku butelka z cieczą udającą whisky. U sufitu uczepiona lustrzana dyskotekowa kula. Na scenę wchodzi Magdalena Kostrubiec i następne 60 minut będzie należało do niej. W wyreżyserowanym przez Grzegorza Kempinsky’ego monodramie Anny Mentlewicz „Ja i Mick Jagger, czyli małpy uciekły z wrzaskiem” wcieli się w Marianne Faithfull. Szczerze opowie o swojej chyba nie do końca spełnionej karierze muzycznej i aktorskiej, o problemach z uzależnieniami, złych życiowych wyborach i rock and rollowym życiu u boku wokalisty „The Rolling Stones”.

 

Chwila, chwila, szczerze? Niekoniecznie. Opowieść z jednej strony jest chaotyczna, rwie się, nasza bohaterka przeskakuje z tematu na temat. Wzrusza się, złości, klnie, jej monolog nie sprawia wrażenia wykutego wcześniej na blachę. Z drugiej jednak strony kilkukrotnie, być może nawet zbyt często, w spektaklu zostaje podkreślona teatralność całego przedsięwzięcia – Faithfull się nie zwierza ze swojego życia, ona z wybiera z niego poszczególne elementy i tworzy z niego spektakl do zaprezentowania widowni. Jedynie w kilku momentach podkreślonych muzyką i grą świateł Marianne wycofuje się i przestaje mówić do publiczności, a zaczyna do siebie samej. Wtedy jest szczera.

 

Brawurowo odegrana przez Kostrubiec Marianne to nie narratorka wiarygodna, lecz narratorka, której świetnie się słucha a opowiadana przez nią historia jest na tyle zajmująca, że – przynajmniej na przedstawieniu, które miałem przyjemność obejrzeć – na szczelnie wypełnionej widowni panowało skupienie i cisza jak makiem zasiał. I osiągnięto ten efekt minimalnym nakładem środków, bez popularnego w niektórych teatralnych kręgach wywoływania skandalu. Dobry tekst i profesjonalne wykonanie wystarczyły.

 

Anna Mentlewicz
Ja i Mick Jagger, czyli małpy uciekły z wrzaskiem.

Reżyseria
Grzegorz Kempinsky

Muzyka
Anna Ruttar

Magdalena Kostrubiec
Jako Marianne Faithfull

Teatr Kontrabanda
Prapremiera Światowa
na Scenie Supernova
24-11-2017


#Malpyucieklyzwrzaskiem