Breżniew kultury polskiej

Breżniew kultury polskiej, to artykuł odnoszący się do ostatnich wypowiedzi Pani Minister Kultury Małgorzaty Omilanowskiej, w których odnosi się do wydarzeń w Toruniu i Bydgoszczy.

 

breżniewOtóż dowiedziałem się, że  Pani Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska nie zgadza się, aby dyrektorem Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy został Maciej Puto, rekomendowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

“Powodem są nieprawidłowości przy organizacji konkursu, które spowodowały, że w obradach komisji konkursowej nie mogli wziąć udziału ani przedstawiciele resortu….” czyli krótko mówiąc to, że przedstawiciele ministerstwa nie dotarli na konkurs.

Nieoficjalnie dowiedziałem się, że chodzi o to, że “przedstawiciele ministerstwa zostali poinformowani zbyt późno”.

O ile mi wiadomo, konkurs był ogłoszony ponad miesiąc przed obradami, a z Warszawy do Bydgoszczy jedzie się jakieś dwie i pół godziny….

Minister Omilanowska również wyraziła dezaprobatę dla odrzucenia przez marszałka wyłonionego w drodze konkursu kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Romualda Wicza-Pokojskiego i unieważnienia konkursu.

Według minister “podjęta decyzja godzi w zasady demokracji i nie służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, jest jednocześnie wyrazem lekceważenia pracy komisji konkursowej i podważania kompetencji jej członków”.

Moim zdaniem to powyższe wypowiedzi Pani Minister godzą w zasady demokracji i podważają w ogóle ideę samorządności.

Wszyscy znamy czasy, kiedy wszystkie decyzje lokalne musiał akceptować sam Breżniew i co to znaczy Państwo sterowane centralne.

To, że Pani Minister jest pod wpływem komisji doradzającej, której przewodniczącym jest Imćpan Łysak, jeden z głównodowodzących “spółdzielni teatralnej”, który głównie zasłynął tym, że zwolnił Mistrza Franciszka Pieczkę, kiedy objął (na pewno w NIEustawionym konkursie) Teatr Powszechny w Warszawie, jest tajemnicą poliszynela.

Tak samo, jak tajemnicą poliszynela jest to, że kandydat, którego rekomendowała komisja w następnym NIEsustawionym konkursie, a której to rekomendacji na szczęście nie przyjął Marszałek Piotr Całbecki, jest kandydatem tejże spółdzielni.

Wydawało się, że po rządach poprzedniego Ministra kultury, znanego w środowisku teatralnym, jako grabarza kultury polskiej, nie może nastąpić już nic gorszego, ale schedę po nim odziedziczyła Pani, która pod rządami Pana Zdrojewskiego była jego podsekretarzem stanu i najwyraźniej kontynuuje jego niechlubną politykę.

Wygląda niestety na to, że w naszej malutkiej kałuży teatralnej, to ciągle ten sam krąg osób, ciągle rozdaje te same znaczone karty.

A Breżniew się śmieje gdzieś tam z zaświatów.

 

link do źródła:
www.radiopik.pl/6,30978,omilanowska-nie-zgadza-sie-by-szefem-filharmonii

 

 

Małgorzata Omilanowska

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołana 17 czerwca 2014 r.

Minister Małgorzata Omilanowska

Małgorzata Omilanowska

Minister

Sekretariat
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małgorzaty Omilanowskiej

tel. (22) 421 04 01,
fax (22) 826 75 33
e-mail:
minister
@mkidn.gov.pl

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska jest historykiem sztuki. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 roku, a habilitowała w Instytucie Sztuki PAN w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł naukowy profesora. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w SGH w Warszawie (dyplom 2003).

Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy oraz Wissenschaftskolleg zu Berlin. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach naukowych, współpracując m.in. z Instytutem Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku.

Od 1985 roku – pracownik w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1999-2007 wicedyrektor, a ostatnio – redaktor naczelna Słownika Architektów Polskich. Jednocześnie od 2006 roku – profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2008-2012 dyrektor Instytutu, od 2014 profesor zwyczajny UG.

Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Komitetu ICOMOS.

Małgorzata Omilanowska jest autorką książek naukowych: „Most i wiadukt im ks. Józefa Poniatowskiego”, „Stefan Szyller (1857-1933). Warszawski architekt doby historyzmu”, „Atlas zabytków architektury w Polsce” (współautorstwo), „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej”, „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów”. Zajmowała się także popularyzacją wiedzy o historii sztuki i zabytkach wydając m.in. książki: „Zagadki z historii sztuki”, „Polska. Pałace i dwory”, „Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw”.

Miłośniczka powieści kryminalnych, które namiętnie czyta całymi seriami. Wprawdzie rzadko ma okazję, ale uwielbia przyrządzać staropolskie potrawy według przepisów swojej babci.
www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/ministerstwo/kierownictwo/malgorzata-omilanowska.php

____________________________________________________________________________
#teatr