Bulgur z pomidorami

Bulgur z pomidorami to moja ulubiona kasza robiona na ciepło, która nadaje się zarówno jako dodatek do mięs, jak i samodzielna potrawa wegetariańska.

 

Bulgur

Bulgur (tur. bulgur; arab. ‏برغل‎, burghul) – rodzaj kaszy z ziaren pszenicy, najczęściej pszenicy twardej, sporządzony z gotowanych i następnie wysuszonych ziaren zboża, często używany w kuchni tureckiej i bliskowschodniej. Jest bardzo pożywny, dzięki czemu z powodzeniem może zastępować kuskus lub ryż. Przez namoczenie w mleku i pokrycie mąką uzyskuje się z niego tradycyjny turecki kuskus.

 

Bulgur występuje w trzech odmianach: drobnoziarnistej, średnioziarnistej i gruboziarnistej. Drobnoziarnisty bulgur wykorzystuje się zazwyczaj w sałatkach, zupach i faszerowanych warzywach, a średni i gruboziarnisty stanowi bazę dla pilawów.

 

Historia

Odniesienia biblijne wskazują, że około 2000 lat p.n.e. był wytwarzany przez starożytnych Hetytów, Babilończyków i Hebrajczyków oraz cywilizacje izraelskie, egipskie, rzymskie, arabskie około lat 1000 p.n.e..

 

 

 

 


Bulgur z pomidorami
 
(4 osoby)

1 szklanka średnioziarnistego, albo gruboziarnistego bulguru

2 szklanki wody

bulgur-z-pomidorami1 puszka pomidorów krojonych

100 g przecieru pomidorowego

pół cebuli

pęczek zielonej pietruszki

pęczek świeżego tymianku

oliwa

sól, pieprz i cukier do smaku

 

 

1. Posiekaj pół cebuli na drobną kostkę i pozwól jej się zeszklić na głębokiej patelni.

2. Dosyp szklankę bulguru i zamieszaj, żeby każde ziarno obtoczyło się w oliwie.

3. Dolej szklankę wody dosyp dwie szczypty soli, łyżeczkę cukru i zagotuj wszystko. Od tego momentu bulgur będzie potrzebował 20 minut żeby dojść.

4. Zmniejsz ogień i mieszaj. Kiedy kasza wchłonie wodę dorzuć pomidory w puszce, dodaj przecier pomidorowy i podlej następną szklanką wody.

5. Gotuj mieszając, żeby nic nie przywarło do dna. Jeśli kasza zrobi się zbyt sucha podlej jeszcze odrobiną wody.

6. Po 20 minutach wyłącz gaz i dodaj posiekaną pietruszkę (wraz z łodyżkami) i posiekany tymianek (wraz z łodyżkami). Wymieszaj i ewentualnie dosmakuj jeszcze solą i cukrem.

 

Gotowe!

Smakuje wyśmienicie wraz z kotletami mielonymi, koftami, befsztykami, ale także samodzielnie jako sałatka na ciepło.

SMACZNEGO!!!

 

PS.

Najważniejsze, że obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem bulguru. Jest on dostępny w większości sklepów spożywczych, a w supermarketach jest nawet luzem na wagę.


#bulgur