Cisza jest niezbędna

Cisza jest niezbędna – dlaczego w naszym rozjazgotanym świecie, który ciągle bombarduje nas dźwiękami, cisza jest niezbędna.

Cisza jest dla mnie samego czymś niezbędnym do normalnego funkcjonowania.

Wydaje mi się, że zbyt wiele osób zapełnia wewnętrzną pustkę ciągłymi dźwiękami. Nie potrafią znieść ciszy nawet przez chwilę, a przecież jest ona niezbędna, nie tylko, w procesie regeneracji mózgu, ale także służy refleksji, medytacji i obcowania z samym sobą.

Dlatego, kiedy ktoś mnie pyta jaką najbardziej lubię muzykę, mam zwyczaj odpowiadać, że najbardziej lubię ciszę.

Cisza jest niezbędna

Cisza jest niezbędna dla regeneracji mózgu

Cisza jest od wieków źródłem refleksji. W tym czasie wypełniliśmy nasze domy taką dozą hałasu, że trudno jest znaleźć wyciszenie. Doprowadziło to do wzrostu liczby osób, które jeśli nie słyszą żadnych dźwięków, czują wewnątrz kompletną pustkę.

Nasze uszy są nadmiernie stymulowane. Najgorsze jest to, że prawie wszystkie zewnętrzne bodźce słuchowe, które otrzymujemy są dość alarmujące. Ryczące pojazdy, zgiełk, głośna muzyka, gwizdanie, dzwonki, w zasadzie nie istnieje nic, co zapewniałoby spokój. A cisza jest niezbędna do regeneracji mózgu.

Poza wpływem tych bodźców na nasze emocje, nauka udowodniła również, że cisza wpływa na nasz mózg. Według badania przeprowadzonego w Niemczech przez Centrum Badawcze Terapii Odnawialnych w Dreźnie, istnieją procesy mózgowe, które mogą być przeprowadzane tylko w ciszy.

Do niedawna uważano, że neurony nie są w stanie się regenerować. Jednak wraz z rozwojem neurogenezy okazało się, że teza ta jest nieprawdziwa. Nie jest jeszcze jasne, co dokładnie promuje regenerację nerwowo-mózgową, ale istnieją cenne wskazówki umożliwiające rozwiązanie. Jedną z nich jest cisza.

Niemieccy naukowcy pierwsze doświadczenia przeprowadzili na szczurach. Badanie obejmowało pozostawienie ich w całkowitej ciszy przez dwie godziny dziennie. Następnie obserwowali mózg pod kątem tego, czy zachodzą w nim jakieś zmiany.

Wyniki były fascynujące. Po poddaniu szczurów temu działaniu przez jakiś czas u wszystkich zaobserwowano zwiększenie liczby komórek w hipokampie. Jest to obszar mózgu, który reguluje emocje, pamięć i naukę.

Eksperci stwierdzili również, że nowe komórki układu nerwowego stopniowo integrowały się z centralnym układem nerwowym, a następnie wyspecjalizowały się w różnych funkcjach. Podsumowując, cisza wywarła pozytywną zmianę w mózgach zwierząt.

Czytaj więcej na: pieknoumyslu.com

https://dobrewiadomosci.net.pl/20749-cisza-niezbedna-dla-regeneracji-mozgu/?fbclid=IwAR0YhVihYrt6HIizW1PeMy8Gs_4K9O7mwRnABxkveeKfIkGAT2x5L0-YdAg


#cisza