Collage – niech życie stanie się Procesem

Collage – to następny wierz,  Stefana Chazbijewicza, którego poezję z prawdziwą przyjemnością promuję na łamach mojego bloga.

 

Collage - niech życie stanie się Procesem

 

Collage

Wobec miasta

niech przelewa się gipsem i niepokojem

eterem na biesiadnych stołach

i krzykiem bezwładnym

wobec śródziemnomorskiego Nie

w Katedrze i Parlamencie

w życiorysie Kafki i w sarkofagu dyktatora

wobec psów pędzonych po szkle

które przyśnił książę Myszkin

a których rzymskie podbrzusza

wydadzą potomstwo karłów

rewolucjonistów i inkwizytorów

wobec wszystkich heretyków

niech życie stanie się Procesem

Stefan Chazbijewicz

 

Idiota (powieść)

Idiota (ros. Идиот – Idiot) – powieść Fiodora Dostojewskiego w czterech częściach, napisana w okresie między 14 września 1867 roku a 17 stycznia 1869 roku. Pierwsza redakcja powieści powstała między 14 września a 4 grudnia 1867 roku, druga – po 18 grudnia 1867 roku. Po drugiej redakcji dzieło było w istocie zupełnie nową książką – z innymi postaciami i innym głównym wątkiem fabularnym.

O powieści

Pierwsze trzy części Idioty oraz rozdziały I – VII części czwartej ukazały się w czasopiśmie Russkij Wiestnik w roku 1868. Reszta powieści została wydrukowana oddzielnie jako dodatek do tego czasopisma w lutym 1869 roku. Pierwsze i jedyne za życia Dostojewskiego wydanie książkowe Idioty ukazało się w 1869 roku.

Polsce książka została wydana po raz pierwszy w 1908 roku w tłumaczeniu Heleny Grotowskiej (pod nazwiskiem panieńskim: Campo), przez Spółkę Wydawniczą Polską. Autorami kolejnych przekładów byli Jerzy Jędrzejewicz i Justyna Gładyś.

Początkowo powieść miała nosić tytuł Książę Myszkin, a także Książę Chrystus i w założeniu przedstawiać „pięknego człowieka” złączonego z osobą Jezusa Chrystusa, którego cechuje prostota charakterystyczna dla jurodiwych.

W czasie gdy powstawał Idiota, Dostojewski pisał w liście: “Chodzi mianowicie o przedstawienie absolutnie doskonałego człowieka. Moim zdaniem nie może być nic trudniejszego, zwłaszcza w naszych czasach. (…) Już dawniej idea ta pojawiała mi się w głowie jako pewien przebłysk obrazu artystycznego, nie chciałem jednak, aby stanowiła tylko część czegoś, potrzebowałem jej jako całości.”

Na podstawie powieści zostało nakręconych kilka filmów fabularnych, m.in. “Idiota” Akiry Kurosawy, “Nastazja” Andrzeja Wajdy i “Narwana miłość” Andrzeja Żuławskiego. Z napisów na początku adaptacji Kurosawy możemy się dowiedzieć, że: “Dostojewski chciał nakreślić portret uczciwego i dobrego człowieka. Tytuł Idiota był ironią. Prawdziwie dobry człowiek bowiem w oczach innych jest uznawany za idiotę. To jest tragedia tej historii. Historii zrujnowanego, czystego człowieka.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Idiota_(powie%C5%9B%C4%87)


#StefanChazbijewicz