Dmuchanie w teatrze

” Dmuchanie w teatrze ” , to najnowsza bezkompromisowa krytyka patologicznych zjawisk w teatrze polskim Jarosława Górala i Radio Garderoba .

Dmuchanie w teatrzeDmuchanie w teatrze, czyli zatrudnianie grafomanów na etatach dramaturgów staje się niestety w naszych teatrach coraz częstsze. Chociażby w moim ulubionym teatrze zatrudniona została taka gwiazda polskiej dramaturgii, która między innymi w jednym ze swoich wiekopomnych dzieł, po prostu spisała od deski do deski jeden z programów telewizyjnych, który akurat, ku jego pechowi miałem okazję obejrzeć i zapamiętać.

Zaiste bardzo to nowatorskie, żeby słowo w słowo spisywać coś, co ktoś inny napisał i podpisać się pod tym, jako autor dzieła.

Jednak takie gwiazdy nie spoczywają na laurach i nie kończą na takich procederach.

Czują się tak bezkarni i genialni, że często poprawiają klasyków dopisując, skreślając i transformując na przykład takiego nic nie znaczącego chłystka teatru światowego, jakim był niejaki Szekspir.

I nie byłoby może w tym nic zdrożnego, jeśli wystawiano by owe dramaty podpisane według, albo na motywach Szekspira, czy Czechowa, ale nie – ponieważ wiedzą, że na ich teatralne dmuchanie nie przyszedłby pies z kulawą nogą, dokonują bezeceństw na oryginale, ale na afiszu figuruje nadal ten sam Szekspir, czy Czechow i mam nadzieję, że nasi klasycy nie tracą czasu na przyglądaniu się owym dziełkom takich arcymistrzów dramaturgi, jakich opisuje w poniższym felietonie Jarek, bo inaczej poprzewracaliby się w grobie.

Amen.

Radio Garderoba przedstawia:
Dmuchanie w teatrze

Radio Garderoba

Radio Garderoba jest projektem medialnym, który powstał z inicjatywy aktora Jarka Górala.
http://www.kempinsky.pl/radio-garderoba-przedstawia/

Jarosław Góral:
Radio Garderoba Jarosław Góral Porażka dyrektora

http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1118436

http://www.filmweb.pl/person/Jaros%C5%82aw+G%C3%B3ral-84200

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_G%C3%B3ral

https://www.facebook.com/jarek.goral.50?fref=ts


Synonimy słowa dmuchanie: