Estrada w euro-kołchozie

Estrada w euro-kołchozie to ciekawa reakcja Maćka Lerhera na tegoroczny konkurs Eurowizji, który niczym go nie zachwycił, a wręcz odwrotnie.

 

ESTRADA W EURO-KOŁCHOZIE

2016-05-15 18:42

Estrada w euro-kołchozieI znowu nie wiedziałem co o tym myśleć? Masakryczna ilość szmiry, kombinacji, popeliny, strojów z elementami zakupionymi w marketach budowlanych.

To co usłyszałem nie zaskoczyło mnie: jakość brzmienia poniżej midi z tesco, oryginalność poniżej polskiego kanału Polo-TV. Nieudany plagiat ze względu na: rozpoznawalną kopię już opatentowanej kompozycji, zrzynkę (nie podrubę tylko prymitywną zrzynkę) czyjegoś stylu, infantylną aranżację, i ponownie; nieudolną próbę naśladowania brzmienia instrumentów… Skąd się to bierze? Zastanawiałem się jak co roku od 1984 roku. Jaki to ma cel?

Postanowiłem nie myśleć nad tym dłużej i nie czekać kolejnego roku. Zadzwoniłem do producenta muzycznego (Jazz, Pop, Folk, Klasyka):
– Cześć. Oglądasz Eurowizję?
– Nie ja już od paru lat tego nie oglądam, bo to z roku na rok coraz gorsze jest. A co ty oglądasz?
– Tak.
– I jak poziom?
– Gorzej niż w tamtym roku.
– No widzisz.
– Obejrzyj, chociaż końcówkę to wtedy pogadamy.
– No zobaczę, czy będę miał czas?

Zadzwoniłem do drugiego producenta (muzyka el., house)
– Wcale tego nie oglądam. Nie rozumiem tego.
– Ogląda to setki milionów ludzi. Na całym świecie.
– Ci którzy to przygotowują nie mają smaku.
– Nadawcy publiczni, nie mają smaku?
– No, to jest dziwne, bo BBC robi świetne programy muzyczne. Dziwne, bo to wygląda tak jakby jakiś oligarcha w Moskwie przygotował festiwal muzyczny. Ktoś miał kasę, ale nie miał smaku.

Dzwonię do tego pierwszego:
– I co widziałeś?
– To jakieś polityczne było. Niby taka martyrologia Ukrainy, a zrobiona w stylu szkoły wielko-radzieckiej. Żałosne to było. Jakby Pugaczowa wróciła. Ręce wysoko wzniesione, potem przykłada rękę do ucha, potem do czoła. Żeby było wiadomo o czym śpiewa. […]

Z jednym i z drugim zastanawialiśmy się dlaczego ogląda to 600 mln ludzi? Masowość nie była usprawiedliwieniem. Stacje radiowe o największej słuchalności nie wciągają na playlistę piosenek z konkursu Eurowizji (udergroundowe, z resztą, też). Zastanawiające było to, że 600 mln ludzi; oglądało międzynarodowy konkurs piosenki, której nie chcą słuchać. Która nie potrafi stać się przebojem. Nie rozwiązaliśmy tej zagadki. Nie wiemy dlaczego; największy festiwal muzyczny, o formule konkursowej, na świecie jest oderwany od rzeczywistości muzycznej? Dlaczego nie pasuje do komercji? Dlaczego nie pasuje do masowości?

Jedynym tropem pozostaje polityka. Równie zagadkowa.
https://kempinsky.pl/lercher.jg24.pl/?txt=336


#eurowizja