Ewidentna stronniczość krytyki

Ewidentna stronniczość krytyki – Facebook przypomniał mi dziś znakomity wpis śp. Michała Ratyńskiego o śmierci tego zjawiska jakim jest krytyka teatralna.

Michał Ratyński był wybitnym człowiekiem teatru. Znakomitym reżyserem i nietuzinkowym artystą. Ale przyszło mu płacić wysoką cenę za mówienie prawdy. Został za zepchnięty na margines życia teatralnego, a ewidentna stronniczość krytyki teatralnej, która bała się go jak ognia, miała w tym swój niemały udział.

Ewidentna stronniczość krytyki 

Ewidentna stronniczość krytyki

Śmierć tego zjawiska jakim jest krytyka teatralna wieszczyłem już od -“sięciu lat”, bo było to, i jest, agresywne wobec siebie środowisko wzajemnej, a jednak, adoracji.

Na szczęście nikt tego nie czyta, i bardzo dobrze. Ludzie się nie denerwują.

Zjawisko “Nowak” jest przejściowe, tak jak i jego teatralna, pożal się Panie Boże, dyrekcja, nie wiadomo z czyjej nominacji .

Ewidentna stronniczość krytyki jest poza dyskusją, nie trzeba jej nawet udowadniać, całe to środowisko jest nierzetelne, przydurne i koniunkturalne. Tak jak za komuny. Ale wtedy wiadomo było, kto jest kto, a teraz wbijający w siebie kalorie dziennikarz może coś napisać i coś wygłosić między kotletem a jarzyną.

Szkoda czasu! Niech taka krytyka zdechnie. Nikt jej żałować nie będzie.

Michal Ratynski

https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/4467052868870:0

Michał Ratyński

Michał Ratyński (ur. 16 maja 1948 w Warszawie, zm. 11 września 2013 tamże) – polski reżyser teatralny.

Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyk (SGPiS) w Warszawie z 1970, Wyższego Studium Zawodowego Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT) w Łodzi z 1972, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Warszawie z 1982. Zawodowo związany był z teatrem w Jeleniej Górze, Warszawie, Krakowie oraz w Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie piastował także stanowisko kierownika literackiego.

Laureat nagrody za najlepszą reżyserię i najlepszą inscenizację sztuki antycznej na VII Festiwalu Sztuki Antycznej w Kerczu na Krymie, w 2005, za sztukę Lizystrata.

Zmarł 11 września 2013, spoczywa na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Raty%C5%84ski


#teatr