Fińska szkoła usuwa wszystkie przedmioty

Fińska szkoła usuwa wszystkie przedmioty – Finlandia rewolucjonizuje system szkolnictwa: usuwa ze szkolnego programu wszystkie przedmioty.

Finlandia od lat ma najlepszy system nauczania na świecie. Ostatnio fiński men uznał stary system nauczania za przestarzały i potwierdził tym samym to o czym sam mówię od dawna, że w pewnym momencie szkoła w życiu nie przydał mi się już absolutnie na nic i powinna służyć rozwijaniem indywidualnych zainteresowań i pasji, a nie wykłuwać takie same sformatowane umysły spod sztancy. Finlandia dostrzegła ten problem i fińska szkoła usuwa wszystkie przedmioty.

Fińska szkoła usuwa wszystkie przedmioty

Finlandia usuwa ze szkolnego programu nauczania wszystkie przedmioty

Finlandia chce zrewolucjonizować system szkolnictwa, skończyć z nudą w ławce i niepraktycznym sposobem prowadzenia zajęć. Szkoła po zmianach ma pozwolić uczniom na rozwijanie ich zainteresowań.

Według fińskiego MEN-u obecny system edukacji jest przestarzały i nieskuteczny. Zmiany będą polegać na usunięciu z programu nauczania wszystkich dotychczasowych przedmiotów i zastąpienie ich zajęciami, które będą się skupiały na omawianiu poszczególnych wydarzeń i zjawisk.

W praktyce oznacza to, że uczniowie nie będą już chodzić na matematykę, geografię, czy historię. Zamiast tego, na zajęciach w małych grupkach dyskusyjnych, będzie prowadzona debata np., na temat II Wojny Światowej z perspektywy historycznej, matematycznej, geograficznej itp.

W planach jest nawet propozycja specjalnego kursu pt. “Praca w Kawiarni”, który ma nauczyć studentów m.in. języka angielskiego, podstaw przedsiębiorczości i komunikacji.

Nowy program ma pozwolić młodzieży wybrać, na jakie bloki tematyczne chcą chodzić. Ma to pozwolić nastolatkom na zgłębianie ich zainteresowań.

Innowacyjny system będzie dotyczył jedynie starszych uczniów (od 16 roku życia). Będą oni mogli wybierać zajęcia i tematy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Co więcej, zmieni się również sposób komunikacji na linii nauczyciel — uczeń i nikt nie będzie wywoływany do odpowiedzi przy tablicy. Finowie chcą postawić przede wszystkim na pracę grupową. Prawdopodobnie rewolucja wkroczy do szkół w 2020 roku.

Źródło: independent.co.uk 

https://dobrewiadomosci.net.pl/20069-finlandia-usuwa-ze-szkolnego-programu-nauczania-wszystkie-przedmioty/?fbclid=IwAR35J8Ds0YwFsruatb0Jcg8_yJuLKDUT24BNCMKL6LUOWh0NMD_ytiq0N8Q


#szkoła