Gdzie jest pani Szaflarska?

Gdzie jest pani Szaflarska? – to znakomita anegdota z czasów kiedy nie tylko w kinie rozjaśniało się włosy sławetnym perhydrolem.

 

 

Gdzie jest pani Szaflarska?

 

 

Gdzie jest pani Szaflarska?

DANUTA SZAFLARSKA była brunetką, ale do filmu „Skarb” musiała stać się blondynką. Włosy w tamtych czasach rozjaśniano perhydrolem, a zabieg u aktorki wykonywał zawodowy fryzjer pan Dobracki. Zaczęły się zdjęcia, pani Szaflarska proszona jest na plan. Gdy powtórzono zaproszenie, jeden z inspicjentów odpowiedział:

– Pani Szaflarska nie może przyjść, bo pan Dobracki jeszcze ją perhydroli.

 

 

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska (właśc. Zofia Danuta Szaflarska, ps. Młynarzówna (AK); ur. 6 lutego 1915 w Kosarzyskach, zm. 19 lutego2017 w Warszawie) – polska aktorka filmowa i teatralna, która wystąpiła w ponad 100 rolach filmowych i ponad 80 teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939, zakończyła w listopadzie 2016, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Zagrała w filmach takich jak: Zakazane piosenki (1946), Skarb (1948), Pożegnanie z Marią (1991), Diabły, diabły(1991), Pora umierać (2007).

Ukończyła w 1939 Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie i w tym samym roku – już po wybuchu II wojny światowej – debiutowała na scenie w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Dwa lata później wróciła do stolicy, gdzie grała w teatrach podziemnych, a także brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po wojnie występowała przez rok w Teatrze Starym, a następnie w łódzkim Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza. W latach 40. uważana za czołową amantkę polskiego kina, w późniejszych dekadach była znana przede wszystkim z ról komediowych w sztukach teatralnych, wystawianych przez teatry warszawskie (Teatr WspółczesnyTeatr NarodowyTeatr DramatycznyTeatr Rozmaitości). W filmie odkryta została ponownie w latach 90. XX wieku. Zarówno krytycy, jak i widzowie, cenili jej osobowość i temperament. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Danuta_Szaflarska


#DanutaSzaflarska