Grafomania w Teatrze Śląskim

Grafomania w Teatrze Śląskim – Teatr Śląski dostał w tym roku “zaszczytną” nominację na najgorszy tekst w Polsce w minionym roku.

Tomasz Domagała na blogu DOMAGALAsieKULTURY przedstawił najgorsze spektakle roku. W tym “zacnym” gronie nie zabrakło Teatru Śląskiego, który dostał nominację za najgorszy tekst roku napisany na scenę za “Himalaje” w “reżyserii” Roberta Talarczyka: to tak porażająca grafomania, że “Paulo Coelho już ponoć zaskarżył polskich dramaturgów do Strasburga, za to, że mu odbierają chleb.”

Teatr Śląski dostał także specjalne wyróżnienie za najgorszą muzykę do tego samego spektaklu.

Grafomania w Teatrze Śląskim

Grafomania w Teatrze Śląskim

“ADAPTACJA TEATRALNA/TEKST NAPISANY NA SCENĘ

Nominacje: (do Złotej Truskawy)

Dariusz Kortko, Artur Pałyga, Marcin Pietraszewski “Himalaje”, reż. Robert Talarczyk, Teatr Śląski w Katowicach. Pomysł był znakomity! Kukuczka spada w przepaść i przez kilka sekund ogląda swoje życie, trafiając na jakiś rodzaj “sądu ostatecznego”, który wygląda jak bal mistrzów sportu. Są na nim jego krewni, przyjaciele, wrogowie, wreszcie sama góra Lhotse. Na tym plusy adaptacji się kończą. Bo napisane jest to tak źle, że od skumulowania grafomanii uszy bolą, bardziej niż od nieustannej muzyki Miuosha….

…Stek górnolotnych bzdur w stylu “góry są niepojęte”, a “pustka” obowiązkowo “nieskończona” jest niestety materią, spod której musi się, jako szacowna góra, co wieczór wydobywać ponad poziom morza. Dobrze, że Lhotse ma ponad 8 tysięcy metrów wysokości, nie tak łatwo ją pokonać. Wieści są dobre, Paulo Coelho już ponoć zaskarżył polskich dramaturgów do Strasburga, za to, że mu odbierają chleb. Na wyrok w tej sprawie z pewnością czeka niecierpliwie niejeden polski teatr…

“Złote Truskawy 2018”
Tomasz Domagała
Link do źródła
11-01-2019

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – teatr, instytucja kultury województwa śląskiego, istniejąca od 1907 roku w Katowicach.

Od 2013 roku funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego pełni Robert Talarczyk. Od 2014 roku jako dramaturg pracuje tu również Artur Pałyga.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_%C5%9Al%C4%85ski_im._Stanis%C5%82awa_Wyspia%C5%84skiego_w_Katowicach


#TeatrSlaski