Gulasz wieprzowy z peperoni

Gulasz wieprzowy z peperoni – to mój autorski przepis, który łączy w sobie niebiańską słodycz łopatki wieprzowej i kwaskowatość marynowanych peperoni.

 

Gulasz wieprzowy z peperoni

 

Gulasz wieprzowy z peperoni

1 kg łopatki wieprzowej

500 g pieczarek

pół słoika marynowanych, łagodnych papryczek peperoni (np. od Rolnika)

2 duże cebule

2 bulionetki z kurczaka

2 łyżki stołowe mąki pszennej

3 ząbki czosnku

olej do smażenia

sól, pieprz i cukier do smaku

1. Pokrój cebulę w sporą kostkę (i tak rozpadnie się w trakcie gotowania) i zeszklij ją w dużym garnku na oleju.

2. Dodaj obrane i pokrojone w ćwiartki pieczarki i mieszając poczekaj, aż oddadzą sok i zmniejszą objętość.

3. Dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.

4. Na dużej patelni zrumień pokrojoną na duże kęsy i posoloną łopatkę i dodaj ją do garnka.

5. Usuń szypułki z pół słoika papryczek peperoni i pokrój je na małe kawałki – dodaj do garnka.

6. Zasyp wszystko mąką i wymieszaj.

7. Dodaj ~1 litr wody i mieszając zagotuj. Kiedy gulasz zgęstnieje rozpuść w nim bulionetki, zmniejsz ogień i gotuj powoli, mieszając co kilka minut przez ~godzinę, aż mięso zmięknie.

8. Posól, popieprz i posłódź do smaku.

Gotowe!

Mi ten gulasz najlepiej smakuje z kaszą pęczak, ale jest też znakomity z kaszą perłową, ryżem, albo ziemniakami pure. Z kiszonym ogórkiem, jako dodatek to istne niebo w gębie. Dla zróżnicowania faktury, ja 5 minut przed końcem gotowania dodaję także pokrojone w julienne pędy bambusa z puszki.

SMACZNEGO!!!

 

 

Ragoût

Ragoût (wym. ragu, fr. ragoût odnotowane już w 1642; od ragoûter = wzmocnić smak (odnosi się do dania, a nie do osoby jedzącej); od goût = smak) – w kuchni francuskiej typ potrawy z mięsa (w tym z drobiudziczyzny i ryb) lub warzyw, pokrajanych na regularnej wielkości kawałki i uduszonych w wywarze rybnym, warzywnym lub mięsnym, niekiedy w zagęszczonym zasmażką sosie, zwykle przyprawionych ziołami lub korzeniami.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ragoût – brązowe i białe. Brązowe robi się z mięsa wstępnie zarumienionego z dodatkiem mąki przez smażenie w tłuszczu; białe przez gotowanie mięsa w białym sosie na podstawie jasnego wywaru mięsnego lub warzywnego, zagęszczanego śmietaną i zasmażką, i mającym konsystencję beszamelu.

W szerszym sensie ragoût może się odnosić do wszelkich potraw wykonanych z produktów rozdrobnionych w różnym stopniu i duszonych w sosie, podawanych jako samodzielne danie, dodatek lub rodzaj gęstego sosu, jak np.: francuskie fricasse czy pochodzące z Prowansji ratatouillewłoski sos boloński (ragù alla bolognese), węgierskie leczo (lecsó) i pörkölt oraz inne popularne w Europie Środkowej gulaszeangielski stew, czy polski bigos.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rago%C3%BBt


#gulasz