Heksagram poruszenia skrzydeł

Heksagram poruszenia skrzydeł – To najnowszy wiersz jednego z moich ulubionych poetów, mojego przyjaciela ze studiów na reżyserii, Stefana Chazbijewicza.

Jak zwykle poezja Stefana jest pełna mistycyzmu i sensualności.  Heksagram poruszenia skrzydeł to przepiękny wiersz.

Heksagram poruszenia skrzydeł

Heksagram poruszenia skrzydeł

lotu gołębi
pilnuje
grecka świątynia

kodu boga

informel
w rytmie ciała

farby kolory
dłonie i abstrakcja
przepowiednia materii

na
antypodach świata
taniec ze śpiewem

jestem bliżej tego
mówię do Ciebie

heksagram poruszenia
skrzydeł

przepowiednia
mirra
i litera liczba
znak

Stefan Chazbijewicz

Heksagram

https://pl.wikipedia.org/wiki/Heksagram

Informel

Informel lub art informel (fr. art informel – sztuka bezkształtna) – termin z zakresu historii sztuki, odnoszący się do europejskiego malarstwa lat 50., równoległego wobec amerykańskiego abstrakcyjnego ekspresjonizmu i charakteryzującego się dążeniem do swobodnej ekspresji poprzez stosowanie barwnych plam, linii itp., nie poddanych żadnym rygorom kompozycyjnym, które mogłyby ograniczyć dramatyzm dzieła sztuki. Do wyodrębnionych później odmian informelu należą: taszyzmmalarstwo kaligraficznemalarstwo materii i action painting.

Do przedstawicieli informelu zalicza się m.in. WolsaHansa HartungaJeana FautrieraJeana DubuffetaHenri MichauxaAntoniego Tàpiesa i Alfreda Manessiera.

Po raz pierwszy terminem informel posłużył się Georges Mathieu w 1945 roku, jednak określenie spopularyzowało się w 1951 za sprawą krytyka Michaela Tapie i zorganizowanej przez niego pod taką nazwą wystawie.

Termin bywa czasem stosowany zamiennie z terminem taszyzm.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Informel

Mirra

Mirra – wonna żywica otrzymywana z drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowiec (Commiphora). Uważa się, że najlepsza pochodzi z balsamowca mirry (Commiphora abyssinica), możliwe jest jednak uzyskiwanie jej również z innych gatunków balsamowca, np. Commiphora kataf i Commiphora myrrha. Nazwa mirra wywodzi się z języków semickich, por. aram. ‏ܡܪܝܪܐ‎ murrarab. ‏مر‎ murr (w obydwu językach: „gorzka”). W hebrajskiej Biblii opisana jest słowem hebr. ‏מוֹר‎ môr (lub hebr. ‏מֹר‎ mōr).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirra


#StefanChazbijewicz