Jak liście poruszane wiatrem

Jak liście poruszane wiatrem – to anegdota o Meryl Streep z czasów jej studiów na wydziale aktorskim w Yale.


Jak liście poruszane wiatrem


Jak liście poruszane wiatrem

Anegdota o MERYL STREEP:

Na zajęciach z ruchu scenicznego studenci mieli przemieszczać się po sali jak liście poruszane wiatrem. Aktorzy krążyli wokoło z szeroko rozłożonymi rękami, usiłując nie patrzeć sobie w oczy, żeby nie wybuchnąć śmiechem.

– ”Wszyscy wirowaliśmy po sali, robiąc z siebie idiotów, tymczasem ona zastygła pod ścianą w pozycji, która przypominała jakąś figurę z tańca współczesnego” – wspomina kolega aktorki. Jeden ze studentów zbliżył się do niej.

– Co się stało? – spytał.

– Zaczepiłam się o gałąź – odpowiedziała oschle.

 

 

Meryl Streep

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek wszech czasów.

Zadebiutowała na scenie teatralnej w 1971, grając w sztuce The Playboy of Seville. Na ekranach pojawiła się po raz pierwszy w 1977, w filmie telewizyjnym The Deadliest Season. W tym samym roku wystąpiła w drugoplanowej roli w filmie Julia. Sukces artystyczny i komercyjny przyszedł szybko, głównie dzięki rolom w filmach Łowca jeleni (1978) i Sprawa Kramerów (1979), za które Streep otrzymała swoje pierwsze nominacje do Oscara; drugi z tych tytułów przyniósł jej pierwsze zwycięstwo. Drugiego Oscara, tym razem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, zdobyła za film Wybór Zofii (1982). Trzydzieści lat później odebrała trzecią statuetkę za rolę w biograficznym obrazie o byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher pt. Żelazna Dama.

Streep otrzymała łącznie 21 nominacji do Oscara oraz 31 nominacji do Złotego Globu (wygrała osiem, w 2017 roku otrzymała również nagrodę za całokształt twórczości imienia Cecila B. DeMille’a). Żaden inny aktor w historii obydwu nagród nie otrzymał więcej nominacji. Jej praca przyniosła również między innymi: dwie nagrody Emmy, dwie nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, nagrody na Festiwalach Filmowych w Cannes i Berlinie, sześć nagród Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych, pięć nominacji do nagrody Grammy, dwie nagrody BAFTA, nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego i nominację do nagrody Tony. Została odznaczona przez Amerykański Instytut Filmowy za całokształt twórczości w 2004. W roku 2000 otrzymała francuski Order Sztuki i Literatury I Klasy. Prezydent Barack Obama uhonorował ją w 2010 Narodowym Medalem Sztuki, a w 2014 Prezydenckim Medalem Wolności.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Meryl_Streep


#merylstreep