Jak zrobić dziecko recenzja

Jak zrobić dziecko recenzja – „Grzegorz Kempinsky przygotowując ten spektakl wykonał szalony manewr i zrobił to perfekcyjnie.”

Cenię niezwykle Janusza Muzyczyszyna za jego uczciwość i prawość. Zawsze pisze to co uważa i jest niepodatny na korupcję. Dlatego zaproszenie go na jakikolwiek spektakl jest zawsze ryzykowne, bo jeśli mu się nie spodoba, to na pewno o tym napisze. Tym milsze są jego słowa dotyczące naszej ostatniej sztuki pt. ” Płuca, czyli jak zrobić dziecko „.

Jak zrobić dziecko recenzja

Jak zrobić dziecko recenzja

Wczoraj (08.06.2017) miałem przyjemność obejrzeć polską prapremierę sztuki brytyjskiego dramaturga Duncana Macmillana pod tytułem „ Płuca, czyli jak zrobić dziecko ”. Wystawił ją Akademicki Teatr REMONT z Gliwic, a reżyserował Grzegorz Kempinsky.

Jak zrobić dziecko recenzja 2Duncan Macmillan napisał tę sztukę (tytuł oryginalny „Lungs”) będąc niewiele po trzydziestce. Bohaterowie to para młodych ludzi w takim właśnie wieku – M i W (Mężczyzna i Kobieta). Treść z pozoru prozaiczna. Oto M i W wybierają się na zakupy do Ikei i w trakcie chodzenia po sklepie ona wpada na pomysł „Może zrobimy sobie dziecko?” Wtedy dopiero zaczyna się cały ciąg dyskusji, rozważań, kłótni. Dlaczego tak, a dlaczego nie, wplątują do rozmowy problemy całej ludzkości – przeludnienie, zatrucie atmosfery, CO2 ale też i strach przed powołaniem na świat nowego człowieka.

Grzegorz Kempinsky przygotowując ten spektakl wykonał szalony manewr. Oto sztukę napisaną dla dwojga aktorów rozłożył na 9-osobowy zespół, trzy panie i sześciu mężczyzn. I zrobił to perfekcyjnie. Młodzi aktorzy-amatorzy płynnie i bez cienia wahania przejmują od siebie grane role, przekazują je sobie nawzajem jak członkowie dobrze wytrenowanej sztafety olimpijskiej pałeczkę. Cały czas utrzymują jednolicie szybkie tempo i napięcie akcji i gdyby oglądać spektakl z zamkniętymi oczami, miałoby się wrażenie, że to dwoje aktorów, którzy czasem tylko zmieniają tembr głosu. Za tę perfekcję we współpracy wszystkim wykonawcom należą się duże słowa uznania i długie brawa, którymi publiczność pożegnała spektakl.

Zabieg rozłożenia dwóch ról na dziewięciu wykonawców ma, moim zdaniem, ogromną zaletę, pozwala bowiem uświadomić niejako „naocznie” widzom, że dylemat „mieć dziecko czy go nie mieć” nie jest tylko jednostkowym wypadkiem ale nurtuje wielu młodych, wykształconych i myślących ludzi. No i to wiele mówiące zakończenie!

Natomiast reżyserowi, za odwagę i ogromną intuicję z jaką zbudował dramaturgię sztuki, przysługują szczególne gratulacje. Nie zdziwię się, jeśli Teatr Remont wygra tą sztuką w tym roku po raz kolejny nagrodę na którymś z festiwali.

Było to kolejne przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Remont, które miałem okazję obejrzeć i kolejne bezdyskusyjnie udane. Nazywanie wykonawców amatorami jest w ich przypadku już wysoce niewłaściwe.

Kto może niech bieży do Remontu!!

„Płuca, czyli jak zrobić dziecko” wg Duncana Macmillana, premiera w Akademickim Teatrze Remont w Gliwicach

Wykonawcy: aktorzy teatru ATR

Reżyseria: Grzegorz Kempinsky

Muzyka: Marcin Müller

Janusz Muzyczyszyn

http://www.muzyczyszyn.pl/recenzje/pluca-czyli-zrobic-dziecko-teatrze-atr/


#grzegorzkempinsky