Kaczka w sosie maderowym

Kaczka w sosie maderowym – wbrew pozorom to pyszne i wykwintne danie jest niezwykle proste w przygotowaniu i wcale nie tak drogie.

Kaczka w sosie maderowymKaczka w sosie maderowym towarzyszy mi od wielu lat na świątecznym stole – zazwyczaj jadamy ją w drugi dzień Świąt, zarówno Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy, ale jest tak pyszna, że raz na jakiś czas robię ją także na niedzielny obiad.

Kaczka, jak wiadomo, nie ma dużo mięsa, dlatego do przepisu używa się tylko kaczych piersi, ale te są już dostępne prawie w każdym supermarkecie i wcale nie trzeba kupować mrożonych, bo większość sklepów ma świeże w ciągłej sprzedaży, a już na pewno w okresie świątecznym.

Jedyny problem to jaki gatunek kaczki kupić. Jedni wolą kaczkę rasy pekin, inni barbarie, ale prawda jest taka, że jeśli nie ma się sprawdzonego dostawcy i wie się, że kaczka była hodowana w doskonałych warunkach, to każdy zakup będzie loterią.

Mięso kaczki nie schodzi jednak poniżej pewnego poziomu i jeżeli ktoś lubi ten smak, nie powinien narzekać.

KACZKA W SOSIE MADEROWYM: (4 osoby)

4 kacze piersi

250 cl wina maderowego

1 bulionetka wołowa

cukier, pieprz i sól do smaku.

1. Natnij skórę piersi po skosie w jedną i z drugą stronę, aby stworzyły wzór kostki.

2. Połóż pierś kaczki skórą do dołu na mocno rozgrzanej patelni bez tłuszczu i smaż na średnim ogniu aż skóra stanie się złocista i chrupka.

3. Odwróć pierś i smaż jeszcze jakieś 5 – 10 minut w zależności od tego, czy lubisz krwistą, czy mocno wysmażoną. Generalni uważa się, że kaczka jest najlepsza, kiedy jest różowa, ale nie całkiem krwista. Sprawdzaj naciskając palcem na mięso – im twardsze, tym bardziej jest wysmażone.

4. Zdejmij kaczkę i wstaw do piekarnika nagrzanego do 50-60 stopni.

5. Zlej tłuszcz do jakiegoś pojemnika, albowiem kaczy smalec jest jednym z najsmaczniejszych i najzdrowszych tłuszczów do smażenia.

6. Zdeglasuj patelnię winem maderowym i odpal je tak, żeby cały alkohol się wypalił. (uważaj, żeby nad patelnią nie znajdowało się nic łatwopalnego tak, jak np. okleina na szafkach)

7. Rozpuść w gotującym się winie bulionetkę i przypraw do smaku (mniej więcej 1 łyżka stołowa cukru, szczypta soli i szczypta świeżozmielonego czarnego pieprzu.

Gotowe!

Smakuje najlepiej z pommes noisette, czyli kuleczkami ziemniaczanymi, które są do kupienia w każdym markecie i robią się w piekarniku w międzyczasie, kiedy Ty przyrządzasz potrawę.

Do kaczki polecam czerwoną kapustę zarówno zimną, jak ciepłą.

SMACZNEGO!!!

  • kaczka pekińska (kaczka z Long Island). Typ ogólnoużytkowy;  W 1873 Amerykanie wywieźli 25 białych kaczek z Pekinu do Nowego Jorku. Tylko 9 z nich przeżyło podróż docierając do Long Island. Z tych 9 kaczek powstała najbardziej popularna rasa kaczek domowych w Ameryce Pn. i Europie. Kaczki pekińskie przywieziono z USA do Europy (najpierw do Anglii) skąd rozprzestrzeniły się na kontynent europejski.
  • kaczka piżmowa (kaczka barbarie). Typ mięsny (mała zawartość tłuszczu w tuszce). wokół oczu i dzioba czerwona lub czerwono-czarna skóra z mięsistymi naroślami i brodawkami, produkująca oleisty tłuszcz o zapachu piżma, szczególnie wyraźny u kaczorów w okresie godowym (stąd nazwa piżmowa); Zachowała wiele cech dzikiej piżmówki amerykańskiej: zdolność do latania, instynkt wysiadywania jaj i wodzenia kacząt; zaniepokojony kaczor syczy w obronie. Przywieziona z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej do Europy w XVI wieku przez Hiszpanów i Portugalczyków. Obecnie hodowana na całym świecie. Krzyżuje się z rasami kaczek domowych pochodzących od kaczki krzyżówki (np. kaczki pekińskie), dając niepłodne mieszańce (kaczki mulardy).

#kaczka