Kapusta z grochem w pół godziny

Kapusta z grochem w pół godziny – to mój przepis na kapustę z grochem, który zadaje kłam powszechnemu przekonaniu, że groch trzeba namaczać przed gotowaniem.

Ta kapusta z grochem robi się naprawdę błyskawicznie, albowiem już po pół godzinie, no może godzinie, jest gotowa. To fakt, że jest lepsza, kiedy przegryzie się przez noc – najlepiej na mrozie, ale od razu po ugotowaniu jest prawie tak samo dobra.

 

Być może do innych dań groch należy moczyć przez noc, ale do tego dania jest to stanowczo zbyteczne, a dowiedziałem sie o tym, jak to zazwyczaj w kuchni bywa przez przypadek. Otóż namoczyłem groch do kapusty z grochem przez noc i rano okazało się, że sfermentował, a ponieważ nie wyobrażam sobie wigilii bez tego dania, postanowiłem spróbować użyć grochu bez namaczania i okazało się, że się udało.

 

 

 

kapusta z grochem

 

 

 

KAPUSTA Z GROCHEM

500 g łuskanego grochu

600 g kiszonej kapusty

1 duża cebula

 

 

1. Pokrój cebulę w drobną kostkę i zeszklij ją w dużym garnku.

2. Pokrój kapustę i wrzuć wraz z całym sokiem do tego samego garnka, co cebula. Gotuj na małym ogniu.

3. Do drugiego garnka wrzuć groch, zalej go wodą, delikatnie posól i gotuj na małym ogniu ciągle mieszając aby się nie przypalił (ca: 30 – 50 min).

4. Kiedy cały groch się rozpadnie dodaj do kapusty wraz z wodą w której się gotował, wymieszaj i dopraw do smaku.

 

 

Gotowe!

 

Osobiście taka kapusta z grochem smakuje mi najlepiej. Bez boczku, grzybów i innych dodatków, natomiast piekielnie kwaśna, dlatego nie płuczę, ani nie odsączam soku z kapusty, bo uważam, że nie po to się ją kisiło, żeby teraz usuwać to, co najlepsze. Ale każdy niech oczywiście zrobi według własnego gustu.

 

Nadmienię tylko, że taka kapusta z grochem nie tylko jest pyszna na wigilię, ale doskonała do schabowego, albo innych panierowanych mięs.

 

Smacznego!!!

 

 

Kapusta z grochem

Kapusta z grochem – tradycyjna polska potrawa podawana często podczas wieczerzy wigilijnej. Podstawowymi składnikami dania są: łuskany groch, kiszona kapusta i przyprawy. W Wielkopolsce nazywana ciupką z grochem.

 

Historia i tradycja

Na terenie Polski kapustę oraz groch uprawia się już od dziesiątków lat. Kiedy w Polsce nie było jeszcze ziemniaków, ludność żywiła się już grochem. Natomiast kapusta była na tyle popularna, że uprawiano ją na terenie całego kraju i spożywano przez cały rok. Aby urozmaicić monotonną dietę, dodawano do kapusty różnego rodzaju dodatki. Dużą popularnością cieszyło się połączenie kapusty z grochem, którą dodatkowo okraszano smalcem lub słoniną. To danie serwowane było głównie w Polsce środkowej na wyjątkowe okazje. Żadne wesele nie mogło obejść się bez grochu z kapustą. Istniała także wersja postna, którą podawano w czasie wieczerzy wigilijnej lub podczas Wielkanocy . Do dziś groch z kapustą pojawia się na polskich stołach jako podstawowe danie wigilijne.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapusta_z_grochem


#kapusta