Konikiewicz Free Funk Trio

Konikiewicz Free Funk Trio – dziś u mnie coś niezwykłego: recenzja muzyczna znakomitej płyty Konikiewicz Free Funk Trio – Live at Rura 1982.

Spytacie zapewne, co nagle na blogu Kempinsky’ego robi muzyka. Przecież on uwielbia ciszę.
To prawda, ale nie oznacza to wcale, że nie potrafię docenić walorów dobrej muzyki. A ponieważ Wojtek Konikiewicz należy od niedawna do nielicznego grona moich przyjaciół, z którymi mogę gadać godzinami, nie nudząc się wcale, postanowiłem zapoznać was bliżej z muzyką tego supergościa, który nie zasypuje gruszek w popiele, wali prawdę między oczy i posiada nietuzinkowy intelekt, z którym można dialogować w nieskończoność.

Konikiewicz Free Funk Trio

KONIKIEWICZ FREE FUNK TRIO
Live at Rura 1982

Początki stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. Zero życia kulturalnego, zamknięte kina, teatry, filharmonie i kluby, odwołane festiwale, muzyki słucha się w domach, ze spotkań wraca się przed godziną milicyjną. Dopiero po kilku miesiącach poszczególne placówki dostają pozwolenie na wznowienie działalności. Należy do nich wrocławska Rura, legendarne miejsce związane z narodzinami festiwalu Jazz nad Odrą. Tu spotyka się wrocławska cyganeria, tu pada pomysł, by wreszcie wyrwać się z odrętwienia i odrodzić jazzowe życie. Na tej fali kontestacji powstaje zespół pianisty Wojciecha Konikiewicza Free Funk Trio.

Jeden z koncertów tria z lata 1982 r. został nagrany na magnetofonie szpulowym, a taśma, choć utraciła już swoje pierwotne walory, po pieczołowitym odnowieniu trafiła na podwójny album wydany przez nieocenioną GAD Records Michała Wilczyńskiego. Co przede wszystkim uderza słuchacza – niesamowity entuzjazm, wręcz radość muzyków. Wojtek Konikiewicz gra na klawiaturach, Mietek Jurecki na gitarze basowej, a w bębny wali Jacek Ratajczyk. Oryginalne, garażowe czy też klubowe brzmienie, długie, spontaniczne improwizacje, okrzyki publiczności stanowią o historycznej wartości nagrania. Stylistycznie to surowa mieszanina funku, jazzu, free i rocka. Ważny, historyczny album.

Marek Dusza
GAD Rrcords

https://kempinsky.pl/audio.com.pl/muzyka/recenzje/jazz/26376-konikiewicz-free-funk-trio-live-at-rura-1982?fbclid=IwAR2gAvqRpB83bm1hRB4zJORRxHmFnATdrxnFu6FTvB6mphJdb7FO2X7P_E8

Wojciech Konikiewicz

Biografia

Pianista, gitarzysta, kompozytor, producent. W latach 80. związany z progresywnym, poszukującym nurtem polskiego jazzu współtworząc, prowadząc, bądź wspierając swoim udziałem m.in. Tie Break, Sesję Acoustic Action, Green Revolution, czy kultową orkiestrę Free Cooperation. Od 1985 r. współpracował z muzykami brytyjskiej grupy „Pinski Zoo”. Równocześnie występował jako solista, kreując muzykę elektroniczną (m.in. w Studio Eksperymentalnym PR), a także brał udział w multimedialnych oraz interdyscyplinarnych projektach realizując według własnej koncepcji i prowadząc artystycznie festiwale. Współpracował i występował z wybitnymi polskimi artystami jazzowymi i rokowymi. Obecnie uprawia zarówno jazz, jak i rock, hip hop, muzykę elektroniczną, eksperymentalną oraz współczesną. Tworzy muzykę do spektakli telewizyjnych, operowych, teatralnych, baletowych, pantomimy oraz do filmów. Publikuje także liczne eseje, recenzje i artykuły w prasie muzycznej oraz Internecie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (od kwietnia 2016 r. członek zarządu). Członek stowarzyszenia ZAiKS.

https://kempinsky.pl/konferencjakultury.pl/panelists/panelist/331/113


#WojciechKonikiewicz