Leczo z kiełbasą

Leczo z kiełbasą – Moje leczo jest błyskawiczne, proste i nietradycyjne, albowiem nie zawiera w ogóle pomidorów. Zawiera natomiast dobrą kiełbasę.

 

Leczo z kiełbasąNajbardziej w leczo lubię smak papryki. Dlatego postępuję tak, jak nauczyli mnie Węgrzy i dodaję jej całe mnóstwo; zarówno tej świeżej, jak i tej w proszku.

 

Poza tym przepis jest naprawdę błyskawiczny i łatwy w przygotowaniu.

 

Ja podaję warzywa i ich ilość według tego, jak ja go przyrządzam, ale to tylko wytyczne – najlepiej niech każdy dodaje to, co sam najbardziej lubi.

 

 

 


LECZO Z KIEŁBASĄ 
(6 porcji)

  • 2 duże cebule
  • 2 cukinie
  • 3 papryki czerwone
  • 3 papryki zielone
  • 500 g dobrej wędzonej kiełbasy
  • 3 łyżki stołowe mielonej słodkiej papryki
  • 1 łyżka stołowa mielonej papryki ostrej
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, pieprz, cukier do smaku
  • olej rzepakowy, arachidowy, słonecznikowy, albo smalec do smażenia

 

  1. Pokrój cebule w piórka i zeszklij je na oleju w dużym garnku.
  2. Dorzuć pokrojoną w talarki kiełbasę i smaż przez chwilę.
  3. Leczo z kiełbasą 2Dosyp paprykę ostrą i słodką i rozprowadź ją równomiernie żeby się “rozpuściła” (nie wolno jej zarumienić bo będzie gorzka.)
  4. dolej 500 mil wody (albo tak, żeby ledwo przykrywała warzywa)
  5. Dorzuć pokrojoną w słupki paprykę i cukinię.
  6. Duś ostrożnie mieszając na małym ogniuprzez 15 minut, aż warzywa będą miękkie.
  7. posól, popieprz i posłodź według własnego gustu.

 

Gotowe!

 

Moim zdaniem smakuje najlepiej ze świeżym polskim chlebem wiejskim podane w misce, albo na głębokim talerzu.

 

(Jeśli leczo wam wyjdzie za ostre, można do niego dodać kleks kwaśnej śmietany, która złagodzi smak. Można też dodać łyżeczkę, albo dwie przecieru pomidorowego, żeby dodać lekkiej kwasowości, ale nie za dużo bo leczo ma być paprykowe. Moim sekretnym składnikiem jest maluteńki chlust octu jabłkowego, który daję lekką kwasowość i delikatnie wyczuwalny aromat jabłka w tle.)

 

SMACZNEGO!!!

 

 

 

 

Leczo (węg. lecsó) − węgierska potrawa znana także na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Czechach, Austrii i Izraelu, rodzaj ragoûtwarzywnego z pomidorów i świeżej papryki duszonych na smalcu z dodatkiem wędzonej słoniny i z podsmażoną na złocisty kolor cebulą, doprawionych papryką w proszku.

Tak przyrządzone leczo podaje się na Węgrzech jako dodatek do potraw mięsnych, np. kotletów schabowych, lub jako samodzielną potrawę. W tym drugim przypadku dodaje się często do niego w trakcie duszenia kiełbasę w całości lub w plasterkach. Można też tuż przed końcem duszenia wmieszać do lecza jajka, po jednym na osobę. Innym sposobem jest dodanie na początku duszenia ryżu, który gotując się zagęszcza potrawę.

W Polsce leczo przyrządza się często na oleju i z dodatkiem cukinii lub bakłażanów, przez co zbliża się raczej do prowansalskiegoratatouille.

według wikipedii.


#leczo