Ludwik Benoit wyjątkowy

Ludwik Benoit wyjątkowy – Ten znakomity aktor został dzisiaj już prawie całkowicie zapomniany, a był to przecież aktor wybitny i wyjątkowy

Należę do tych szczęśliwców, którym dane było zobaczyć go na żywo, dlatego postanowiłem przypomnieć jego sylwetkę i tak oto Ludwik Benoit zagościł na moim blogu.

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10219786209900149

 

Ludwik Benoit wyjątkowy

 

Ludwik Benoit wyjątkowy

Wczoraj byłem z wizytą u mojej mamy.

Przechadzałem się po cmentarzu na “Dołach” w Łodzi, gdzie oprócz mamy znalazło swój wieczny spoczynek mnóstwo ludzi kultury, teatru, filmu etc.

W pewnym momencie trafiłem na grób Ludwika Benoit i pomyślałem sobie, że ten wielki aktor, którego pamiętam jeszcze ze sceny Teatru Nowego w Łodzi, został już prawie zapomniany.

A była to przecież postać nie byle jaka, bo przecież “Ben” słynął ze swojego poczucia humoru, wielu anegdot, a także fochów, tak, jak posiadanie własnego miejsca w bufecie teatralnym, na którym nikt oprócz niego nie miał prawa usiąść.

Ludwik Benoit – został przez wielu zapomniany. A był to wspaniały aktor, mistrz drugiego planu.

Miłośnikom kina najbardziej kojarzy się chyba z ” kasiarzem ” w filmie ” Ewa chce spać” i z charakterystyczną aparycją, jaką obdarzyła go natura. Był świetny!

Niektórzy porównywali go z Fernandelem bądź Bourvilem. Dla mnie jednak zawsze był wyjątkowy.

Dlatego postanowiłem dziś przypomnieć tę wspaniałą postać.

 

Ludwik Benoit

Ludwik Benoit (ur. 18 lipca 1920 w Wołkowysku, zm. 4 listopada 1992 w Łodzi) – polski aktor teatralny i filmowy.

Aktor charakterystyczny, znany m.in. z roli kasiarza w filmie Ewa chce spać i wachmistrza Luśni w Przygodach pana Michała. Zagrał w ponad 60 filmach i wielu spektaklach Teatru Telewizji. Użyczał też głosu postaciom animowanym, np. słoniowi w filmie i serialu Proszę słonia.

Jest patronem łódzkiego Teatru Małego.

Życiorys

Absolwent Studia Aktorskiego Galla w Gdańsku (1946) i Szkoły Filmowej w Łodzi. Poszedł w ślady ojca, który również był aktorem. Odtwórca ról zarówno komediowych, jak i dramatycznych, w niektórych przypadkach przeszkadzała mu nieco charakterystyczna powierzchowność. Według krytyków najlepiej wypadał w rolach emocjonalnych, w których ukazywał całą gamę uczuć[2].

Był żonaty z aktorką Marią Zbyszewską. Ich syn, Mariusz Benoit, jest także aktorem. W 1970 roku ożenił się ponownie, z Jadwigą Jędrzejczak. Z tego związku pochodzi córka Anna Benoit-Kołosko – łódzka dziennikarka radiowa.

Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi (kwatera XI, rząd 43, grób 1).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Benoit


#Ludwik Benoit