Łzy słone mam

Mam słone łzy to następny piękny wiersz Patrycji Cichy-Szept, której wiersze z tomiku „Szeptem” od dłuższego czasu publikuję na moim blogu i które mają bardzo dużo odsłon, więc wnioskuję, że są Wam potrzebne.

łzyMam słone łzy

Mam słone łzy
Serce odpływa daleko
Od tego, co czuję
Zamarza żeby nie zginąć
Bez ciebie

 

Patrycja Cichy-Szept 

opowieścioterpeutka, poetka, autorka. Wspiera dzieci, młodzieżi rodziców poprzez opowieścioterapię i bajkoterapię. Pomaga młodemu uwierzyć w siebie, a dorosłemu wrócić do młodzieńczych marzeń.

Pisze wiersze – delikatne i dojrzałe, wyrażając w ten sposób siebie i to co czuje. Twierdzi, że wiersze rodzą się z duszy
Ukończyła pedagogikę na Akadamii Teologicznej w Warszawie, uczyła się w szkole dramy i pantomimy. Pracując w hospicjum, domu dziecka, w domu starców, ośrodku dla niepełnosprawnych – leczyła małych i dużych opowieścią i zajęciami psychodramy. Prowadziła indywidualne i grupowe zajęcia z osobami z nadwagą. Założyła i prowadziła teatr „Fabella”, gdzie przedstawienia miały wymiar terapeutyczny.
Od kilku lat prowadzi stronę Drzewo-Zycia.com, gdzie wspiera opowieścią, pomaga rodzicom w wychowaniu młodzieży i zwraca uwagę na zdrowe odżywianie rodziny.
Jest autorką książki „Opowieści Drzewa Życia. Bajanie Driady” i audiobooka „Drzewo Życia. Opowieści serca”.
https://kempinsky.pl/poezja-patrycji-cichy-szept/

 

Mam słone łzy pochodzi z tomiku wierszy Patrycji pt. Szeptem.

Tu możecie kupić cały tomik wierszy Patrycji:
https://kempinsky.pl/drzewo-zycia.com/produkt/szeptem-tomik-wierszy/

 

Łzy

Łzy, ciecz łzowasubstancja nawilżająca, oczyszczająca, zabezpieczająca (przed zarazkami) powierzchnię rogówki i spojówki oka. Składa się głównie z wody, niewielkiej ilości soli (chlorku sodu) oraz białek, w tym substancji bakteriobójczych (lizozym, defensyny). Przezroczysta ciecz łzowa produkowana jest przez gruczoły łzowe. Rozprowadzanie jej odbywa się podczas mrugania powiekami. Występujący w normalnych warunkach nadmiar cieczy łzowej w sposób niezauważalny doprowadzany jest do jamy nosowej kanalikami łzowymi w powiekach.

U zdrowego człowieka na powierzchni oka ciecz łzowa tworzy tzw. film łzowy składający się z trzech warstw (licząc od zewnątrz oka):

  1. warstwa lipidowa
  2. warstwa wodna – najszersza
  3. warstwa mucynowa

W razie podrażnienia oka w wyniku kontaktu z ciałami stałymi lub chemicznie drażniącymi (związki wydzielane przez cebulę, ciała obce – rzęsa, muszki i wiele innych) ciecz łzowa jest wydzielana tak obficie że kanaliki łzowe nie nadążają jej odprowadzić. Powstaje zjawisko łzawienia oka. Łzy obficie nawilżają powierzchnię gałki ocznej i zwykle spłukują ciało drażniące. Łzy są także wydzielane w czasie płaczu i pojawiają się wtedy w związku z intensywnie przeżywanymi stanami emocjonalnymi (ból, smutek, radość).

W niektórych chorobach występują zaburzenia wydzielania łez. W takich przypadkach stosuje się miejscowo substytuty łez wkraplane do oczu, zawierające hialuronian sodu – naturalny składnik filmu łzowego, które mogą być stosowane przez użytkowników soczewek kontaktowych. Choroby będące wskazaniem do ich stosowania to np.:

  • zespole Sjögrena (zespół suchości)
  • suche zapalenie rogówki i spojówki
  • alergie przebiegające z zapaleniem spojówek i zaburzeniami produkcji cieczy łzowej
  • nadwrażliwość na soczewki kontaktowe
  • zmęczenie oczu w wyniku działania czynników zewnętrznych takich jak: dym, zanieczyszczenia, ciepło, suche powietrze itp.

Sztuczne łzy mogą powodować przejściowe zaburzenia widzenia (zamglenie). Wydzielanie łez rozpoczyna się pod koniec 1. miesiąca życia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81za
_____________________________________________________________________________
#łzy