Małżeństwo okiem @myslejedno

Małżeństwo okiem @myslejedno – tym razem @myslejedno zajęła się, jak zwykle błyskotliwie i dowcipnie,  zauroczeniem i zakochaniem.

 

Małżeństwo okiem @myslejedno

 

 

 

Małżeństwo

Małżeństwo – zatwierdzony prawnie i/lub społecznie związek dwóch osób, najczęściej mężczyzny i kobiety, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami wyznaczającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich ewentualnego potomstwa.

Małżeństwo jest zazwyczaj potwierdzone ślubem, uznającym jego strony za małżonków, oraz niesie z sobą skutki prawne określone prawem małżeńskim.

Małżeństwo jest instytucją towarzyszącą człowiekowi od początku jego istnienia, jawi się jako naturalna oraz podstawowa komórka społeczeństwa, wspólnoty. Ma ona wymiar zarówno świecki, jak i religijny – zawsze było traktowane nie tylko w sensie czysto legalistycznym, lecz również przybierało wybraną formę obrzędu religijnego lub sakramentu kościelnego.

Na świecie spotyka się różne ujęcia rozwiązań prawnych definiujących oraz ustalających istotę małżeństwa, a także konsekwencje, przywileje i obowiązki wynikające z jego trwania. Choć w cywilizacji zachodniej ugruntowane jest małżeństwo monogamiczne, tradycyjne znaczenie małżeństwa w zasięgu niektórych kultur i religii obejmowało lub nadal obejmuje również poligamię, a niektóre grupy etniczne uznają poliandrię. Małżeństwu powszechnie przypisuje się rolę założycielską wobec rodziny, co zwykle wiąże się z opieką nad dziećmi, ich wychowaniem i socjalizacją.

W polskim ustawodawstwie, jak i wielu innych na świecie, małżeństwo postrzega się jako związek kobiety i mężczyzny, co uniemożliwia legalne zawieranie małżeństw przez pary jednopłciowe. Istnieją jednak państwa, w których prawo dopuszcza lub rozpoznaje małżeństwa homoseksualne; są to m.in.: Argentyna, Australia, AustriaBelgiaBrazyliaDaniaFrancjaHiszpaniaHolandiaIrlandiaIslandiaIzraelKanadaKolumbiaLuksemburgMaltaMeksykNiemcyNorwegiaNowa ZelandiaPortugaliaStany ZjednoczoneSzwajcariaSzwecjaUrugwajWielka Brytania. Do grona państw rozpoznających równość małżeńską należy większość państw rozwiniętych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo


#@myslejedno