Mózg artysty

Mózg artysty jest inny – czyli nie tylko o tym, że mózg artysty ma fizjologicznie inną budowę od mózgów “zwykłych” ludzi.

 

mózg artystyPoniższy bardzo ciekawy artykuł traktuje o tym, że badania kliniczne dowiodły, iż mózg artysty jest inaczej zbudowany od mózgu “zwykłego” człowieka.

 

Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inny, niż fizjologiczny aspekt sprawy, mianowicie że bycie artystą nie jest ani rzemiosłem, ani zawodem, lecz stanem percepcji i stanem ducha.

 

Artysta po prostu inaczej postrzega świat.

 

To dlatego często mówi się o “trzeciej płci”, a życie razem z artystą jest tak nadzwyczajnie trudne, że wszyscy, którym się to udaje, zasługują na tytuł bohatera i kilka odznak i orderów państwowych.

 

 

 

Mózg artysty jest inny

Pod lupę trafiły mózgi malarzy. Są inne. Teraz to potwierdzone naukowo.

 

Jak się okazało, mózgi te mają nieco inną budowę niż osób nie zajmujących się sztuką. Skanowanie VBM potwierdziło, że w obszarach związanych z wykonywaniem precyzyjnych ruchów i przetwarzaniem obrazu artyści mają więcej tkanki nerwowej.

 

Kierująca badaniami Rebecca Chamberlain z Uniwersytetu w Leuven w Belgii chciała sprawdzić, czy artyści faktycznie inaczej widzą świat. Jej zespół obserwował pracę mózgów u 21 studentów sztuk plastycznych, a wyniki porównali z analogicznymi obserwacjami u 23 osób nie mających nic wspólnego ze sztuką.

 

Jak się okazało, artyści mieli więcej szarej materii w części mózgu zwanej przedklinkiem, leżącej w obrębie płata ciemieniowego. – Ten region jest zaangażowany w wiele funkcji, m.in. w czynności, które mogą mieć związek z twórczością, jak np. zdolność do przetwarzania obrazów w mózgu i manipulowania nimi, łączenia i dekonstrukcji – mówi Chamberlain.

 

Chris McManus z University College London, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, zwraca uwagę, że trudno ustalić, w jaki stopniu struktura mózgu artysty jest wrodzona, a w jakim jest efektem treningu. – Musimy prowadzić badania dalej i zbadać nastolatków – mówi.

 

Badania opublikowano w pismie “NeuroImage”.

 

(ew/PAP/Psychcenral.com/bbc)

 

www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1108058


#mózg