Myśl na koniec roku i początek nowego

Myśl na koniec roku – to piękna refleksja mojej stałej felietonistki, Ireny Czusz, która robi rachunek dotychczasowego życia i podejmuje postanowienia na jego resztę.

Teraz kiedy rok zbliża się ku końcowi, zamiast podejmować postanowienia noworoczne typu “nowa dieta” albo rzucanie palenia, może warto sięgnąć głębiej i zastanowić się jak lepiej przeżyć resztę życia. To całkiem ciekawa myśl.

Myśl na koniec roku i początek nowego

Myśl na koniec roku

Myśl może to banalna, ale nie dla mnie… zamiast popadać w depresję z powodu tego, co dzieje się ze światem, a dzieje się źle już od dawna, zamierzam przeżyć resztę życia jak najpełniej. Nikt mnie tak nie “ocali” jak ja sama.

Nie znikną dołki, nie zniknie ból, a ludzie nie staną się nagle lepsi. Dołki da się przeskoczyć, a niektórych ludzi ominąć. A jeśli nie, to można wytrwać, aż pojawi się nowe rozwiązanie.

To, co już za mną, jest najlepszym dowodem, że mogę wiele i teraz warto zmienić perspektywę. Z lotu ptaka widać więcej. Widać drogę, która jest za każdym z nas i widać nowe ścieżki.

Widać, że Duch rządzi ciałem, a Ducha na diecie trzymać nie można. Przejadajmy się tym, co go karmi.

Dbajmy o uczucia, także cudze.

Nie jesteśmy dwuwymiarowi, choć prasa życia chce nas takimi uczynić.

Każdy etap jest ważny i niesie własne wyzwania. Zawsze można powiedzieć tak lub nie… na każdą propozycję.

Mnie coraz mniej potrzeba, żeby być szczęśliwą. To, co najważniejsze mam w sobie. Może i Ty kiedyś to zrozumiesz.

Lęki, obawy, wątpliwości precz!

Tu się żyje i robi to, co kocha!

Irena Czusz

Myślenie 

Myślenie – ciągły proces poznawczy polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami pamięci takimi jak symbolepojęcia, frazy, obrazy i dźwięki.

W świetle neurobiologii (m.in. António Damásio) głównym składnikiem myśli są obrazy percepcyjne o różnych modalnościach zmysłowych, np. słuchowewzrokowewęchowesmakowe, które odpowiadają przedmiotom, procesom zachodzącym z udziałem przedmiotów lub odpowiadającym im słowom. Tworzone reprezentacje percepcyjne są topograficznie zorganizowane w mózgu. Są one aktywowane z udziałem „reprezentacji dyspozycyjnych”, tworzonych w innym miejscu mózgu, wykorzystywanych w toku myślenia.

Myślenie może być pojmowane również jako ruch świadomości oraz skupienia i koncentracji. W praktyce jest jednak wywoływane nieświadomie bez udziału woli i wiąże się z naszymi poprzednimi myślami i działaniami.

https://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blenie


#NowyRok