Naśmiewać się z cudzego nazwiska

Naśmiewać się z cudzego nazwiska – Kazimierz Kaczor opowiada o skutkach, jakich doświadczył, naśmiewania się z nazwiska profesora Hübnera.

W tej anegdocie, Kazimierz Kaczor, dowiaduje się, że nie jest rzeczą grzeczną ani ogólnie przyjętą naśmiewać się z cudzego nazwiska.

 

 

 

Naśmiewać się z cudzego nazwiska

 

 

 

Naśmiewać się z cudzego nazwiska

KAZIMIERZ KACZOR:

Zygmunt Hübner był moim wykładowcą w krakowskiej PWST. Koledzy wybrali mnie na starostę roku. Gdy już dowiedziałem się w dziekanacie, jak wygląda rozkład zajęć, poszedłem przekazać go żądnym tej wiedzy kolegom. I dodałem:

 

“Reżyserem naszego przedstawienia dyplomowego i opiekunem roku będzie dyrektor… Fiiibner!”.

 

Czyli pierwszą część nazwiska zagwizdałem. Żart był rzeczywiście dobry, tak go przynajmniej oceniałem… ale jakoś nikt się nie zaśmiał. Spojrzałem na kolegów i koleżanki – wszyscy patrzyli na moje ramię. Odwróciłem się, a w drzwiach sali wykładowej kto stał? Oczywiście profesor Hübner.

 

Tak mi odpowiedział:

 

“Proszę pana, nie jest rzeczą grzeczną ani ogólnie przyjętą naśmiewać się z cudzego nazwiska. Szczególnie, kiedy ktoś nosi takie jak pan”.

 

 

 

Kazimierz Kaczor

Kazimierz Kaczor (ur. 9 lutego 1941) to polski aktor i prezenter telewizyjny. Dokonał ponad 40 występów w filmie i telewizji. Zagrał w serialu telewizyjnym Zmiennicy 1986-1987, ale jest dobrze znany z prowadzenia polskiej wersji Jeopardy!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Kaczor

 

 

 

Zygmunt Hübner

Zygmunt Hübner (ur. 23 marca 1930 w Warszawie, zm. 12 stycznia 1989 tamże) – polski aktor, reżyser, publicysta i pedagog.

 

W 1952 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1948–1950 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1956 ukończył studia na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST.

 

1952–1963

W latach 1952–1953 był aktorem Teatru Ludowego w Warszawie, a w latach 1953–1954 Teatru Narodowego. Po ukończeniu studiów reżyserskich rozpoczął współpracę z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie reżyserował i występował, a w latach 1958–1960 pełnił funkcję kierownika artystycznego.

 

1963–1970

W 1963 objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Starego Teatru w Krakowie. Kontynuując linię repertuarową swojego poprzednika Władysława Krzemińskiego, podjął się realizacji ambitnego zadania zbudowania w Krakowie jednej z najlepszych scen dramatycznych w kraju

 

1970–1989

Po odejściu ze Starego Teatru przez kilka lat reżyserował gościnnie w wielu teatrach w Polsce.  W 1974 rozpoczął pracę w Teatrze Powszechnym w Warszawie, z którym był związany aż do śmierci. Do 1977 pracował tam jako kierownik artystyczny, a od 1977 jako dyrektor naczelny i artystyczny. Dzięki swojemu talentowi artystycznemu i organizacyjnemu oraz współpracy z najwybitniejszymi indywidualnościami polskiego teatru powtórzył sukces z pracy w Starym Teatrze, czyniąc z Teatru Powszechnego jedną z najlepszych scen w kraju.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_H%C3%BCbner


#KazimierzKaczor #ZygmuntHubner