Nepotyzm i jego wredny ryj

Nepotyzm – Ma skośne, zatopione w tłuszczu ślepka, obleśny uśmieszek i śliskie, spocone dłonie. Czai się wszędzie: w ministerialnych gabinetach, w sądowych salach, szpitalach i szkołach. Najczęstszym gościem bywa w samorządach. Nepotyzm – bo o nim mowa – jest w Polsce śmiertelną plagą. 

Nepotyzm i jego wredny ryjJa najdotkliwiej doświadczam go w teatrze, gdzie dyrektorzy teatrów instytucjonalnych wygrywają ustawione konkursy przez zaprzyjaźnionych urzędników, a potem anektują etaty, otaczając się dworem zaprzyjaźnionych lizotyłków, przyjaciół, wazeliniarzy, żon i kochanek.

Nepotyzm, to także oddawanie przez wyżej wymienionych dyrektorów reżyserii swoim niezbyt zdolnym kumplom, to wygrywane “przetargi” na nowe loga, papiery firmowe, wizytówki, plakaty i fotografie teatralne, oddawanie pomieszczeń teatralnych zaprzyjaźnionym firmom na knajpy, kwiaciarnie etc.

Nepotyzm to najgorszy rodzaj polskiej korupcji, który w teatrze niszczy wszystko to, co wartościowe.

Polecam gorąco poniższy artykuł:

Plaga gorsza niż korupcja i bezrobocie? Oto wredny ryj nepotyzmu

https://kempinsky.pl/forsal.pl/artykuly/894555,plaga-gorsza-niz-korupcja-i-bezrobocie-oto-wredny-ryj-nepotyzmu.html

nepotyzm

nepotyzm

1. «faworyzowanie krewnych i przyjaciół przy obsadzaniu wysokich stanowisk i rozdawaniu godności przez osoby wpływowe»
2. «w średniowieczu i odrodzeniu: system uprzywilejowania przez papieży ich krewnych»
https://sjp.pwn.pl/sjp/nepotyzm;2488100 

Nepotyzm 

Nepotyzm (łac. nepos – wnuk, potomek) – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.

Współczesność

W dzisiejszych czasach o nepotyzm są niekiedy oskarżane potężne politycznie rody, jak rodziny Kennedych czy Bushów (gubernator Jeb Bush w stanie Floryda) w amerykańskiej polityce. W 2002 nowo wybrany gubernator Alaski, Frank Murkowski, wyznaczył swą córkę Lisę Murkowski na opuszczony przez siebie fotel senatora.

Nepotyzm jest powszechny w krajach Trzeciego Świata, gdzie lojalność wobec rodziny jest nakazem kulturowym i gdzie faworyzowanie krewnych przybiera nierzadko karykaturalne formy. W reżimach dyktatorskich zdarza się “dziedziczenie” najwyższych stanowisk w państwie, czego przykładem jest Korea Północna, gdzie stanowisko przywódcy państwa i partii po Kim Ir Senie objął jego syn Kim Dzong Il, a następnie wnuk Kim Dzong Un. Różne państwa w różny sposób regulują kwestie pokrewieństwa w administracji publicznej.

Według raportu NIK z 2010 roku nepotyzm, klientelizm i kumoterstwo są zjawiskami często spotykanymi w polskim sektorze publicznym, w tym także w sądownictwie. Próbą systemowego rozwiązania tego problemu była ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zakładająca ograniczenie podległości służbowej wśród członków rodziny.

Nepotyzm jest – wg raportu Komisji Europejskiej z 2013 r. – znaczącym problemem polskich uczelni medycznych, na których zachodzi pokoleniowe zawłaszczenie przez rodziny lekarzy uniwersyteckich posad, katedr i klinik, które bywają przekazywane wewnątrz klanów lekarskich.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nepotyzm


#nepotyzm