Nereczki flambirowane w koniaku

Nereczki flambirowane w koniaku – to wyjątkowo ekskluzywne danie, które przy okazji jest niezwykle proste i szybkie w przyrządzeniu.

Nerki u nas są tanie i nie uchodzą za zbyt wyszukane, a w rzeczywistości we Francji, albo gdziekolwiek indziej na zachodzie jest to bardzo ekskluzywne danie, które podaje się w najbardziej luksusowych restauracjach za grube pieniądze. Zazwyczaj jest to podawane, jako ciepła zakąska i często jest przyrządzane przy stole gościa., ponieważ nereczki flambirowane w koniaku to także niezwykle efektowne danie.

Nereczki flambirowane w koniaku

Nereczki flambirowane w koniaku
– może też być brandy (4 osoby)

500 g nereczek cielęcych, które są najdelikatniejsze, ale mogą także być wołowe.

1 duża czerwona cebula

400 ml tłustej, słodkiej śmietany 30, albo 36 %

150 ml koniaku, albo brandy

1 łyżka stołowa słodkiego wina madera (opcjonalnie)

50 g klarownego masła

sól i mleko do marynaty i smaku

  1. Pokrój nereczki w plasterki na jeden kęs, równocześnie oczyszczając je z białych elementów.
  2. Wrzuć nerki do miski, posól, zalej 50 ml koniaku, albo brandy i dolej mleka, żeby je zakrywało. Odstaw na godzinę. W ten sposób nerki będą miały o wiele delikatniejszy i wyszukany smak.
  3. Pokrój cebulę w półtalarki i pozwól, żeby załapały złoty kolor smażąc na klarowanym maśle, albo maśle z dodatkiem w łyżek stołowych oleju.
  4. Odcedź i osusz nereczki i dorzuć je na patelnię do cebuli. Smaż na dużym ogniu, aż stracą różowy kolor.
  5. Wlej koniak, albo brandy (zależy, co się woli. Ja wolę brandy bo jest mniej “perfumowane”) i odpal je zapałką. Zrób to w miejscu, gdzie płomieni będą mgły swobodnie się wypalić nie podpalając wam równocześnie okapu, albo mebli kuchennych, czyli najlepiej na środku kuchni.
  6. Pozwól, alby alkohol się wypalił, wymieszaj i dodaj śmietanę.
  7. Dosmakuj łyżką madery i solą.

Gotowe.

Takie nereczki doskonale pasują do świeżej bagietki, białego ryżu, albo babeczek z ciasta francuskiego tzw. vol-au-vent.

SMACZNEGO!!!

Vol-au-vent 

Vol-au-vent (wym. wolowã; tłum. z fr. lot z wiatrem) – danie kuchni francuskiejpasztecik wykonany z ciasta francuskiego upieczonego na kształt okrągłej, pustej w środku formy, wypełnionej po upieczeniu gorącym nadzieniem. Nadzieniem jest najczęściej ragoût z mięsa kurczaka z pieczarkami.

Potrawa ta serwowana jest na gorąco, jako dodatek do zup albo przystawka (po zupie ale przed daniem głównym), lub jako lunch z frytkami albo chlebem. Nazwa może odnosić się również do pustego ciasteczka-babeczki. Za wynalazcę vol-au-vent uważa się francuskiego kucharza Carême. Nazwa vol-au-vent, czyli “lot z wiatrem”, jest związana z lekkością ciasta po jego upieczeniu.

Ma kształt “kominka”, który powstaje poprzez nałożenie na siebie kilku krążków ciasta. Pierwszy ma kształt okrągły, o średnicy paru centymetrów, kolejne dwa mają dodatkowo wycięty otwór wewnątrz. Dzięki takiemu złożeniu po upieczeniu można nadziewać powstałe “kominki” różnymi rodzajami farszu.

W sklepach są dostępne gotowe babeczki vol-au-vent, które należy jeszcze dopiec w rozgrzanym piekarniku przez kilka minut, po uprzednim odcięciu wieczek. Następnie “kominki” nadziewa się i przykrywa wieczkami oraz ewentualnie polewa sosem. Można także wycinać vol-au-vent z zamrożonego ciasta po jego rozmrożeniu i rozwinięciu, które następnie piecze się w piekarniku.

Bardzo delikatna wersja małych babeczek vol-au-vent wypełnionych nadzieniem z kremowym, białym sosem nazywana jest po francusku Bouchées à la Reine. Ciasto francuskie, z którego zostały upieczone Bouchées à la Reine jest lekkie i kruche, natomiast ciasto vol-au-vent jest miękkie i nasączone sosem. Przypuszcza się, że Bouchées à la Reine zostały wymyślone przez Marię Leszczyńską lub specjalnie dla jej gości, i dzięki niej stały się popularne. Bouchées à la Reine serwuje się jako przekąski na przyjęciach, gdyż można je skonsumować w dwóch lub trzech kęsach. W języku angielskim nazywane są Queen’s mouthfuls lub Queen’s Nibbly-Bits.

Obecnie danie to ma różne wersje (z mięsem kurczaka, cielęciną lub szynką), w których stałymi elementami pozostają: babeczki z ciasta vol-au-vent nakryte wieczkami, pieczarki i biały sos (beszamelowyAllemande lub Mornay).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Vol-au-vent


#nereczki