Nie byłeś nigdy nad morzem

Nie byłeś nigdy nad morzem – Mój przyjaciel z roku z reżyserii w Łódzkiej Filmówce, Marek Biszczanik, pisze piękne wiersze, które od czasu do czasu publikuję na moim blogu.

Marek Biszczanik, najbardziej zasłynął tym, że napisał wiele tekstów do piosenek Maryli Rodowicz. Na jej płycie “Życie ładna rzecz” większość z piętnastu zamieszczonych na krążku utworów to piosenki premierowe, a napisał je Seweryn Krajewski do słów Marka Biszczanika.
Nie byłeś nigdy nad morzem, to jeden z przepięknych wierszy Marka.

 

 

 

Nie byłeś nigdy nad morzem

 

 

 

 

Nie byłeś nigdy nad morzem

 

niepotrzebna odkąd pamiętam
druga łyżka, nóż, filiżanka
w pokoju gdzie miałam nie palić
cuchnie pożółkła firanka

 

wczoraj znowu, jak pierwszy wiersz
przemazałeś się w telewizorze
było pięknie, coś grałeś, wiesz
nuciliśmy to kiedyś nad morzem

 

pomodlę się, po cichutku
może wstąpisz za miesiąc, dwa
nie spiesz się, powolutku
jak się traci wszystko do cna

 

dzisiaj śmiałam się aż do łez
wiesz, ten wywiad w telewizorze
żartowałeś, och dałeś jazz! –
że nie byłeś nigdy nad morzem…

 

przecież jeszcze zeszłej niedzieli
Pan pamięta? Miliardy gwiazd!
srebrną łódką żeśmy płynęli
a firankę… gdzieś porwał wiatr

 

Marek Biszczanik

 

 

 

 

Morze

Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym.

 

Ogólna powierzchnia mórz na Ziemi wynosi ok. 40 mln km² (co stanowi ok. 11% powierzchni oceanu światowego), liczba mórz na świecie wynosi 71 (nie licząc Morza Kaspijskiego i Morza Martwego, które są jeziorami słonymi).

 

Tradycyjnie nazywane morzami duże słone jeziora, takie jak Morze Kaspijskie lub Morze Martwe faktycznie nie są morzami, ponieważ nie posiadają połączenia ze światowym wszechoceanem.

 

Wyróżnia się morza przybrzeżne, które oddzielone są od oceanu łańcuchem wysp lub progiem podmorskim, a wymiana wód jest łatwa, oraz morza śródziemne, otoczone lądami, w których wymiana wód z oceanem następuje przez wąskie cieśniny. Bardziej szczegółowo morza dzielimy na:

 

  • otwarte – mające szerokie połączenie z oceanem, np. Morze Arabskie, Morze Norweskie, Morze Północne
  • przybrzeżne – oddzielone od oceanu przez wyspy lub półwyspy, np. Morze Karskie, Morze Japońskie, Morze Południowochińskie
  • międzywyspowe – położone wyłącznie między wyspami lub ich archipelagami, np. Morze Irlandzkie, Morze Celebes, Morze Jawajskie
  • międzykontynentalne – leżące między kontynentami, np. Morze Śródziemne, Morze Czerwone, Morze Karaibskie
  • wewnątrzkontynentalne – leżące wewnątrz jednego kontynentu, np. Morze Bałtyckie, Morze Białe, Morze Azowskie.

 

Ciekawostką jest, że powyższej klasyfikacji nie można zastosować do Morza Sargassowego, które jest częścią otwartych wód Oceanu Atlantyckiego. Jako jedyne morze nie posiada ono żadnej fizycznej granicy, a mimo to jego wody mają bardzo indywidualne cechy klimatyczne i biologiczne.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Morze


#Poezja