“O kurwa!”, które wyczerpuje sprawę

“O kurwa!”, które wyczerpuje sprawę – Profesor Jan Miodek wyjaśnia, że przekleństwo “kurwa” potrafi być niezastąpionym słowem, które wyraża wszystko.

Uważam, że partykuła emocjonalna, jaką jest przekleństwo, potrafi być wspaniałym słowem, które umiejętnie wykorzystywane, potrafi niebywale ubarwiać kwiecistość języka polskiego.
Takie proste “o kurwa” potrafi zawrzeć w sobie więcej treści niż tysiąc słów.

O kurwa!, które wyczerpuje sprawę

“O kurwa!”, które wyczerpuje sprawę.
J.Miodek

“Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej ‘kurwy’:

Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle i mówimy do siebie:

‘Bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy’.

Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste ‘O kurwa!’, które wyczerpuje sprawę.

Gdyby Polakom zakazać kurwy, niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrażać inaczej swoich uczuć.”

Jan Miodek

https://www.facebook.com/hania.zbyryt/posts/4426203090730070

Jan Miodek

Jan Franciszek Miodek (ur. 7 czerwca 1946 w Tarnowskich Górach) – polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Jako członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od 1996 r., czyli od początku jej istnienia, jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Popularyzator wiedzy o języku, znany szczególnie jako autorytet normatywny w dziedzinie języka polskiego.

Od 1968 prowadzi cotygodniową rubrykę językową Rzecz o języku („Słowo Polskie”, obecnie „Gazeta Wrocławska”). Jest twórcą i prezenterem programów telewizyjnych: Ojczyzna polszczyzna (1987–2007, cotygodniowy) i Słownik polsko@polski (od 2009, cotygodniowy).

Praca w mediach

Jest czołowym przedstawicielem tradycji preskryptywizmu na gruncie polskim. Od 1968 publikuje na łamach wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie”, gdzie prowadzi rubrykę Rzecz o języku, zaś od 1987 do 2007 prowadził w Telewizji Polskiej program Ojczyzna polszczyzna. Miał też cotygodniowy felieton w „Dzienniku Zachodnim” i comiesięczny w „Śląsku”. Od 1995 prowadzi na żywo we wrocławskim oddziale TVP cykliczny program pt. Profesor Miodek odpowiada. Publikował również w miesięczniku „Wiedza i Życie”.

Od 2009 roku prowadzi na antenie TVP Polonia program Słownik polsko@polski, w latach 2009–2013 wraz z Agatą Dzikowską, następnie w okresie wrzesień 2013–czerwiec 2014 wraz z Magdaleną Bober, a od września 2014 roku współprowadzącą program jest dr Justyna Janus-Konarska. Podczas programu widzowie z Polski i zagranicy mogą zadawać pytania dotyczące języka polskiego za pośrednictwem internetowego komunikatora Skype lub wysyłając e-maile.

Od 2015 r. współtworzy cykl programów Polska z Miodkiem, w których w ciągu kilku minut wyjaśnia pochodzenie nazw polskich miast, regionów, jezior itp. Premierowe emisje odbywają się na antenie TVP Polonia, a wszystkie wydania (122 materiały – sierpień 2018) dostępne są w serwisie TVP VOD.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Miodek


#JęzykPolski