Od grania to jestem ja!

Od grania to jestem ja! – Fantastyczna anegdota z życia Zdzisława Maklakiewicza, który chyba był jednym z najczęstszych bohaterów współczesnych anegdot.

Od grania to jestem ja! – Jak to Maklakiewiczowi udało się zaangażować do Teatru Narodowego i co z tego wynikło.

Od grania to jestem ja!

Od grania to jestem ja!

Zdzisław Maklakiewicz zadzwonił kiedyś do Adama Hanuszkiewicza, czy ten nie mógłby go zaangażować do Teatru Narodowego.

Po kilku dniach dotarł do Maklakiewicza, na Wybrzeże, telegram treści następującej:

”Angażuję – Hanuszkiewicz”.

”Gratuluję – Maklakiewicz” – oddepeszował Zdzisław.

Minęło kilka miesięcy.

– Adam, ja nic nie gram – pożalił się Maklak.

– Twoim zadaniem jest siedzieć w bufecie i robić atmosferę! – odparł Hanuszkiewicz. – Od grania jestem ja!

Adam Hanuszkiewicz

Adam Stanisław Hanuszkiewicz (ur. 16 czerwca1924 we Lwowie, zm. 4 grudnia2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny. Wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Nowego w Warszawie.

Od 1955 pracował głównie w Warszawie. Był współtwórcą Teatru Telewizji, gdzie w 1955 roku wyreżyserował swoją pierwszą sztukę telewizyjną (Złotego lisa Jerzego Andrzejewskiego) i był w latach 1957–1963 naczelnym reżyserem. W latach 1956–1968 pracował jako reżyser i dyrektor Teatru Powszechnego.

W 1968 został dyrektorem Teatru Narodowego po usunięciu ze stanowiska Kazimierza Dejmka, którego inscenizację Dziadów uznano za antyradziecką. Wówczas stworzył w Teatrze Narodowym wiele inscenizacji m.in. Balladynę w nowoczesnych kostiumach oraz z wykorzystaniem motocykli marki Honda. W 1970 po raz pierwszy od 1944 odwiedził swój rodzinny Lwów. Nawiązał kontakt z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie prowadzonym przez Zbigniewa Chrzanowskiego. Na początku lat 80. stracił zaufanie władzy i został odwołany ze stanowiska dyrektora w 1982 roku. W czasie stanu wojennego włączył się do bojkotu telewizji realizowanego przez środowisko aktorskie. Reżyserował wówczas w warszawskich teatrach Ateneum i Studio oraz w Łodzi i za granicą. W latach 1989-2007 był dyrektorem Teatru Nowego w Warszawie.

Zmarł 4 grudnia 2011 roku w warszawskim szpitalu przy ul. Stępińskiej. Pogrzeb Adama Hanuszkiewicza odbył się 8 grudnia 2011 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Urnę z prochami artysty przysypano ziemią z lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Hanuszkiewicz


#Maklakiewicz