Odszedł Wojciech Jankowiak

Odszedł Wojciech Jankowiak – Po długiej chorobie odszedł wybitny scenograf, człowiek teatru i wspaniały artysta Wojciech Jankowiak

Wiedziałem, że Pan Wojciech jest bardzo ciężko chory, ale ciągle miałem nadzieję, że powróci do zdrowia i będzie dalej tworzył.
Niestety 3 lipca od nas odszedł.

Pożegnanie Wojtka Jankowiaka odbędzie się 8 lipca o godz. 16:00 W Kaplicy Ģłównej na Kiełczowie. Wrocław ul. Kiełczowska 90.

Uroczystość pogrzebowa 9 lipca Kamieniec Ząbkowicki k. ZĄBKOWIC kierunek SOBÓTKA.

Odszedł Wojciech Jankowiak

Odszedł Wojciech Jankowiak

Ze smutkiem informujemy, że 3 lipca b.r. we Wrocławiu zmarł Wojciech Jankowiak, scenograf teatralny, filmowy i telewizyjny. Autor scenografii do wielu naszych spektakli, m.in: „Xiąg Schulza”, „Wszystko w rodzinie”, „Kasia z Heilbronnu albo próba ognia” czy „Matka Joanna od Aniołów ”.

Wojciech Jankowiak był przez wiele lat związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem Telewizji jako scenograf. Był doktorem habilitowanym na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Stworzył ponad 300 projektów scenografii do spektakli w teatrach dramatycznych i muzycznych w całym kraju.

W 1985 roku otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia za twórcze dokonania w zakresie scenografii teatralnej, a w 1986 w Opolu – XII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – nagrodę za scenografię do przedstawienia „Janulka córka Fizdejki” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Otrzymał również Srebrną Glorię Artis.

„Xięgi Schulza” były ostatnim spektaklem w naszym teatrze, do którego Wojciech Jankowiak przygotował scenografię. Tak wówczas pisał w programie do przedstawienia:

Scenografia nie jest dziełem samoistnym, nie funkcjonuje poza przedstawieniem. Każda praca nad określonym dziełem, to praca od początku; nie ma czegoś takiego jak kontynuacja „drogi artystycznej” czy zaznaczenie się jakiejś charakterystycznej cechy indywidualnej. A gdzie zaznaczyć, jak wyjaśnić niezbędną w każdym procesie twórczym rolę intuicji? Tłumacząc swoje wybory, trywializujemy je. W teatrze, który jest moim „obrazem”, sposób użycia teatralnej materii, wybór estetyki scenicznej rzeczywistości, zależą przede wszystkim od precyzyjnego rozszyfrowania tajemnicy tekstu dramatycznego. Stylistyczne wybory związane są z moim przekonaniem o konieczności zbudowania takiej sytuacji komunikacyjnej, która otworzy przed publicznością możliwości widzenia, słyszenia, odczuwania, a nade wszystko rozumienia treści komunikatu. Inscenizacje teatralne muszą precyzyjnie operować środkami, jakich się w nich używa.

http://www.teatrpolski.wroc.pl/wojciech-jankowiak-nie-zyje/


#WojciechJankowiak