Ona jest poza nocnym śmierci wołaniem

Ona jest poza nocnym śmierci wołaniem – to następny przepiękny wiersz Stefana Chazbijewicza, którego poezję z wielką przyjemnością promuję na łamach mojego bloga.


Ona jest poza nocnym śmierci wołaniem

Ona jest poza nocnym
śmierci wołaniem
Wbija się w mury
stygnącego miasta
rozmawiając z każdym żebrakiem
do którego krzyczałem
o Bezruchu Planet
Teraz roznoszą To psy
gotowe za nas cierpieć

Stefan Chazbijewicz

Planeta

Planeta – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.

Planety dzielone są na dwie kategorie: duże gazowe olbrzymy o małej gęstości oraz mniejsze planety skaliste. Według definicji IAU, w Układzie Słonecznym znanych jest 8 planet: cztery wewnętrzne – MerkuryWenusZiemiaMars i cztery zewnętrzne – JowiszSaturnUran i Neptun. Z wyjątkiem Merkurego i Wenus, wokół każdej z nich krąży jeden lub więcej księżyców. Do 26 grudnia 2017 roku Encyklopedia pozasłonecznych układów planetarnych stwierdzała istnienie 3727 planet pozasłonecznych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta

bezruch

dopuszczalne w grach

bezruch

1. brak ruchu, zmian; nieruchomość;
2. u zwierząt: znieruchomienie będące reakcją obronną; akineza, akinezja

https://sjp.pl/bezruch


#StefanChazbijewicz