Polędwica gorgonzola

Polędwica gorgonzola, albo ściślej rzecz ujmując polędwica wołowa w sosie gorgonzola to prosty, a jednocześnie niemiłosiernie pyszny klasyk wykwintnej kuchni dobry zarówno na niedzielny obiad, jak na sylwestrową kolację.

 

polędwica gorgonzolaKiedyś miałem pracować w pewnym szwedzkim teatrze i pierwszego dnia po przyjeździe dyrektor i jego zastępca zaprosili mnie na obiad.

Poszliśmy do całkiem eleganckiej knajpy, w której ku mojemu mięsożerczemu przerażeniu dominowały otręby, sałatki i zapiekanki z selera – moda na wegetarianizm była wtedy w Szwecji w rozkwicie i moi dwaj współtowarzysze karnie jej się widocznie podporządkowali zamawiając jakieś kiełki.

Kiedy przyszła kolej na moje zamówienie nieśmiało wybąkałem, czy przypadkiem ta znamienita restauracja nie dysponuje czymś mięsnym.

Kelner zmierzył mnie wzrokiem sugerującym, jakoby bym właśnie puścił publicznie bąka i ze skwaszonym wyrazem twarzy wyznał, że jest polędwica gorgonzola, jakby to były parówki i frytki dla nieznośnych dzieciaków, które nic innego nie jedzą w kindermenu i zapytał, czy aby na pewno chcę mięso.

Wtedy dyrektor teatru roześmiał się jowialnie i krzyknął “Oczywiście, że chcemy mięso!” i zamówił dla nas wszystkich właśnie to danie.

Z obiadu nic więcej nie pamiętam, bo byłem zbyt zdenerwowany negocjacjami, ale polędwica gorgonzola to klasyk do którego chętnie powracam nawet w domu.

 

POLĘDWICA GORGONZOLA (dowolna ilość osób)

Tyle 200 – 250 gramowych steków z polędwicy wołowej ile osób.

olej arachidowy do smażenia

1 łyżka stołowa masła do smaku

sól i pieprz

 

SOS GORGONZOLA (4 – 6 osób)

250 g sera gorgonzola, albo jakiegoś innego pleśniowego z niebieską lub zieloną pleśnią, ja osobiście uważam, że dorblue nadaje się nawet lepiej niż gorgonzola bo ma wyraźniejszy smak.

400 cl słodkiej śmietanki 30%

 

1. Zacznijcie od pokrojenia, albo pokruszenia sera na drobne kawałki

2. Wstawcie śmietankę na mały ogień i dorzućcie ser. Mieszajcie często nie pozwalając, żeby śmietana się zagotowała, bo wtedy powstaną grudki w sosie, a w niskiej temperaturze ser rozpuści się powoli i sos będzie gładki.

3. Wrzućcie steki na dobrze rozgrzaną patelnię (ja używam bezwonnego oleju arachidowego, który ma wysoką temperaturę dymienia). Możecie go popieprzyć, ale absolutnie NIE SÓLCIE przed wrzuceniem mięsa na ogień, bo za szybko puści sok i będzie suche i niesmaczne.
Nie powiem wam ile trzeba smażyć w minutach, bo to zawsze zależy od mięsa, grubości steków i siły palnika, ale moim patentem jest, że kiedy mięso na wierzchu zaczyna się pocić, wtedy je sole i obracam, a kiedy znowu obrócona strona zaczyna się pocić, wiem, że stek jest już średnio wysmażony, solę go i zdejmuje z ognia. Pod koniec smażenia rozpuszczam w patelni łyżkę masła, którym polewam stek dla smaku.

W międzyczasie, kiedy smażyliście mięso i od czasu do czasu mieszaliście sos, w tym drugim ser już powinien się rozpuścić i sos także być gotowy. Nie zapomnijcie odrobinę posolić sos, jeśli chcecie bardziej wydobyć słoność sera, która łagodnieje przy podgrzewaniu.

GOTOWE!

Polędwica gorgonzola lubi być podawana z ziemniaczanym pure’, białymi szparagami i zieloną fasolką szparagową, ale także z sałatą z rukoli, lub roszponki i pomidorów, a czasami podaję ją na grubych tagliatelle.

SMACZNEGO! 

 

Gorgonzolapodpuszczkowy, miękki, dojrzewający niebieski ser pleśniowy pochodzący z północnych Włoch, z regionu Lombardia. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Gorgonzola, gdzie produkowany jest od roku 879 (istnieją jednak inne miasta, które domagają się przyznania im miana “ojczyzny” tego sera).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorgonzola_%28ser%29

 

Blue cheese is a general classification of cow’s milk, sheep’s milk, or goat’s milk cheeses that have had cultures of the MouldPenicillium added so that the final product is spotted or veined throughout with blue, blue-grey or blue-green mould, blue-brown and carries a distinct smell, either from that or various specially cultivated bacteria. Some blue cheeses are injected with spores before thecurds form and others have spores mixed in with the curds after they form. Blue cheeses are typically aged in a temperature-controlled environment such as a cave. Blue cheese can be eaten by itself or can be spread, crumbled or melted into or over foods.

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_cheese

 

A tu możecie znaleźć przepis na fondue:
www.jenreviews.com/cheese-fondue-recipe/