Próba techniczna zakałą teatru

Próba techniczna zakałą teatru – Próba techniczna ma także to do siebie, że jest swoistym papierkiem lakmusowym i od razu odsłania najsłabsze ogniwo zespołu.

Próba techniczna zakałą teatru


Próba techniczna zakałą teatru

Próba techniczna zaczyna zawsze tydzień premierowy w teatrze. Stawia się światło i dekorację, a potem łączy się to wszystko z aktorami, kostiumami i muzyką.

Dla reżysera to zawsze jest mały horror, bo tylko ja wiem, jak spektakl ma wyglądać w całości – tkwi on w mojej głowie, a cała sztuka polega na tym, żeby przekazać tę wiedzę całemu sztabowi ludzi. Akustyk musi wiedzieć, kiedy włączyć i wyłączyć muzykę, oświetleniowiec, kiedy zmienić światło, mozntażysta, kiedy przestawić dekorację, rekwizytor i inspicjent, gdzie i kiedy mają być rekwizyty, a aktor ma zmienić kostium itd., itp., etc.

Zatem całą tę machinę teatralną reżyser musi wprawić w ruch i jest to, nie powiem, bardzo stresujące. A kiedy robi się to dodatkowo w obcym języku, koncentracja moja i zespołu musi być ostra jak brzytwa, bo inaczej wszystko pójdzie się pinkolić, że tak grzecznie to nazwę.

Próba techniczna ma także to do siebie, że jest swoistym papierkiem lakmusowym i od razu odsłania najsłabsze ogniwo zespołu teatralnego – jeśli ktoś nie jes wystarczająco dobry, ma zły dzień, albo po prostu nie lubi reżysera, natychmiast to się objawia i ta męka próby technicznej staje się jeszcze większa.

Potem, podczas prób generalnych reżyser może się znowu skupić na tym, co akurat uważa za najważniejsze, czyli w moim wypadku na aktorach, bo każdy trybik teatralnej maszyny wie już, co ma zrobić i sam uczy się, żeby na premierze było już tip top.

Poza tym jest taki przesąd w teatrze, że jeśli 3 próba generalna pójdzie źle to zazwyczaj premiera wypada dobrze. Ja do końca się z tym nie zgadzam, bo miałem wiele premier, które poszły znakomicie, “mimo”, że 3 generalna była udana.

Ale to jest już temat na zupełnie inną teatralną bajkę, a tymczasem poprzestańmy na tym, że próba techniczna jest absolutnie niezbędną, ale jednakowoż zakałą teatru.

Amen

próba

próba

1. starania podjęte w celu dokonania czegoś
2. badanie jakości
3. zdarzenie będące sprawdzianem czegoś
4. wynik doświadczeń
5. zawartość kruszcu w monetach; aloi
6. przygotowania do czegoś, np. występu
7. ilość pobranej substancji; próbka

https://sjp.pl/pr%C3%B3ba


#teatr