Przebudzenie – chwilo trwaj

Przebudzenie – chwilo trwaj to jeden z wierszy Janusza Muzyczyszyna, który w ten sposób „ripostuje” na wiersz Patrycji Cichy – Szept “Kochaj”, który można przeczytać tutaj:
https://kempinsky.pl/kochaj/

 

Przebudzenie

 

Burza włosów skrywa Twą drobną twarz

i smukłą, białą szyję

Przebudzenie - chwilo trwajZanurzam się w tej burzy

Szukam Twych sarnich oczu

Twoich ust.

 

Całuję je niespiesznie, długo

Wdycham zapach przerwanego snu

Zatapiam się w Tobie.

Zegar stanął

Pogubiłem myśli

Chwilo trwaj …..

Janusz Muzyczyszyn
www.muzyczyszyn.pl/wiersze/

 

Sen wolnofalowy

Non-rapid eye movement, NREM, SEM – faza snu charakteryzująca się wolnymi ruchami gałek ocznych, jest to tzw. sen głęboki. W tej fazie następuje głęboki wypoczynek. W mózgu pojawiają się fale theta, a później delta. Faza ta pojawia się szybko po zaśnięciu i trwa ok. godziny. Następnie pojawia się faza REM (rapid eye movement). Fazy te przeplatają się podczas normalnego 8-godzinnego snu. Im dłużej śpimy, tym faza NREM jest krótsza i płytsza.

W czasie snu wolnofalowego tempo metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu, spada ciśnienie krwi, zwolnione zostają oddechy i rytm serca, nerki produkują mniej moczu, a pokarm przesuwany jest przez jelita wolniej – organizm odpoczywa. Spada również o pół stopnia temperatura naszego ciała. Są jednak procesy, które w tej fazie snu zachodzą szybciej. Między innymi wzrasta poziom niektórych hormonów, szybciej goją się rany.

Dawniej uważano, że w fazie NREM nie pojawiają się marzenia senne. Dzisiaj[styl do poprawy] wiadomo, że takie marzenia się pojawiają, choć nie w postaci konkretnych obrazów, ale raczej odczuć (np. spadanie) lub wizualizacji kolorów.

Etapy snu NREM

  • Etap 1 – występuje na początku snu. Gałki oczne powoli się poruszają. Fale alpha zastępowane są wolniejszymi falami theta. Ludzie w tym stanie mają wrażenie, że jeszcze nie śpią. Często na tym etapie pojawia się mimowolny skurcz mięśni, któremu zwykle towarzyszy uczucie spadania (tzw. Hypnic jerk).
  • Etap 2 – świadomość zostaje zniesiona[potrzebny przypis], ale osobę można łatwo obudzić. Gałki oczne pozostają nieruchome, a marzenia senne pojawiają się bardzo rzadko. EEG pokazuje wrzeciona i kompleksy K.
  • Etap 3 – przejście między etapem 2 i 4. Pojawiają się fale delta, wiązane z “głębokim” snem.
  • Etap 4 – sen wolnofalowy. Najgłębszy etap snu. Dominują fale delta. Marzenia senne pojawiają się najczęściej w całym śnie NREM, ale rzadziej niż w śnie REM. Treść marzeń jest niepowiązana ze sobą i mniej żywa niż w fazie REM. Oprócz tego na tym etapie najczęściej ujawniają się niektóre parasomnie, takie jak somnambulizm lub lęki nocne.

#poezja