Przyzwoitość – zanikająca wartość

Przyzwoitość – zanikająca wartość. Bardzo ważna refleksja mojej felietonistki, Ireny Czusz, która dotyka w niej rzeczy najważniejszych.

W dobie niepohamowanego konsumpcjonizmu i coraz częstszej nekrofilii pospolitej, czyli miłowania rzeczy martwych, Irena Czusz zadaje niełatwe pytanie o tym, czym jest coś tak fundamentalnego, jak przyzwoitość:

Przyzwoitość - zanikająca wartość

Przyzwoitość – zanikająca wartość.

Zimowy wieczór. Cichnie zgiełk dnia. Siedzę wygodnie w ciepłym pokoju. Odczuwam wdzięczność za tę chwilę przyjemności i spokoju. Bezpiecznie znajome przedmioty, oswajają przestrzeń, pyszna herbata, papier, ołówki, pisaki i coś słodkiego, coś owocowego. To dobry czas. Mija napięcie dnia, a myśli swobodnie hasają.

Znienacka refleksja — czym jest przyzwoitość w praktyce życia codziennego?

Czy przyzwoitość, to nie mieć złych myśli o żebrzącym bezdomnym, nie czuć pogardy wobec opryskliwej pani i nie przeklinać gburowatego sąsiada? 
Czy przyzwoitość jeszcze kogoś obchodzi?

Nie oczerniać innych, nie kraść, nie być dwulicowym, nie szydzić, nie czerpać radości z cudzych upadków, nie czynić drugiemu, co nam niemiłe, unikać wulgarności i ostentacji. 
Brzmi nudno?

Pomyśl, że gdzieś tam, dzikie pandy umierają masowo, gdy ty dopuszczasz się czynów nieprzyzwoitych. 
A nawet jeśli nie pandy, to umiera kawałek twojego sumienia. Powolną atrofię zapoczątkować może niewielka podłość, pospolite kłamstwo lub łatwo wybaczalne świństewko. Potem jest coraz łatwiej. Wybielasz siebie, czujesz się lepszy i uprawniony do oceniania innych.
Przyzwoitość łatwo odsunąć na dalszy plan, żeby nie przeszkadzała w podziwianiu samego siebie. Przyzwoitość, jak stary, wypłowiały prochowiec, łatwo odwiesić do szafy i zapomnieć.
Brzmi znajomo?

Zanim skruszony pobiegniesz ratować smutne pandy, pomyśl — kogo zdeptałeś po drodze?


Irena Czusz

https://www.facebook.com/iszunia/posts/10218817351091845

Przyzwoitość

postawa zgodna z obowiązującymi zasadami etycznymi i moralnymi; porządność, uczciwość, solidność

https://sjp.pl


#przyzwoitość