Rembrandt z komputera

Rembrandt z komputera – 347 lat po śmierci Remrandta sztuczna inteligencja stworzyła całkiem nowe dzieło holenderskiego mistrza.

To niesamowite, ale całkiem prawdziwe. 347 lat po swojej śmierci Rembrandt, a raczej komputer, który poznał mnóstwo dzieł malarza, na podstawie zebranych danych, całkiem samodzielnie namalował nowy obraz mistrza światła i cienia.

Rembrandt z komputera

Sztuczna inteligencja stworzyła nowy obraz Rembrandta

Często słyszy o kolejnych osiągnięciach naukowców, którzy tworzą zaawansowane algorytmy i wykorzystują je w konkretnych celach. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że sztuczna inteligencja potrafi tworzyć pewne dzieła znacznie lepiej niż człowiek. Teraz okazuje się, że SI dokonała czegoś niesamowitego – pobrała lekcje od największego mistrza malarstwa i stworzyła prawdziwe dzieło sztuki.

Znana instytucja finansowa z Holandii, Grupa ING, oraz amerykański gigant Microsoft zaangażowały się w niezwykły projekt o prostej i jednoznacznej nazwie “Nowy Rembrandt”. Specjaliści stworzyli sztuczną inteligencję, która przeanalizowała dosłownie każdy szczegół 346 dzieł Rembrandta, holenderskiego malarza, rysownika i grafika – jednego z największych artystów na świecie.

Pierwszy etap sprawił, że program komputerowy poznał styl malowania wielkiego mistrza, a następnie po prostu stworzył zupełnie nowy, własny obraz. Dzieło artystyczne zostało wydrukowane w drukarce 3D i zaprezentowano je niedawno w Amsterdamie. Nowy obraz Rembrandta powstał 347 lat po jego śmierci. Oprogramowanie było zatem mózgiem malarza, a drukarka 3D jego pędzlem.

Sztuczna inteligencja pojawia się dosłownie wszędzie, tworzy już niemal wszystko (pisze powieść i artykuły, maluje obrazy) ale dzięki drukarce 3D jej dzieła prawdopodobnie po raz pierwszy przyjęły fizyczny, a nie jak dotychczas, cyfrowy kształt. SI jest dziś bardzo potężnym narzędziem, które może się przydać w każdej dziedzinie naszego życia.

Cały proces tworzenia nowego Rembrandta można zobaczyć na poniższym filmie.

link do źródła:

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/sztuczna-inteligencja-stworzyla-nowy-obraz-rembrandta?fbclid=IwAR2oA4ZJX8lSctVih_-0y5ITQNEhIAfchCHrhUH8Vj93AHQkAWIgWsAdd_g


#rembrandt