Roladki z wędzonym łososiem

Roladki z wędzonym łososiem – to niezwykle prosty przepis na wystrzałowe danie, które zrobi furorę na każdej imprezie, od imienin po Sylwestra.


Roladki z wędzonym łososiem

Muszę przyznać, że ten przepis na te roladki powstał z inspiracji jednej z moich aktorek – Magdaleny Kostrubiec, która przyniosła archetyp tego przepisu na naszą teatralną wigilię. Oryginał zawierał rukolę i też był pyszny, ale ponieważ ja jestem maniakalnym fanem kaparów podmieniłem rukolę na właśnie kapary. Zachęcam więc do wypróbowania obu przepisów, najlepiej na tej samej imprezie robiąc część roladek z rukolą a część z kaparami.

 

ROLADKI Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM

1 Paczka pszennych tortilli.

1 opakowanie białego kremowego serka typu philadelphia

1 łyżka stołowa kaparów ze słoika

200 g wędzonego łososia

 

1. Posmaruj tortillę serkiem.

2. Rozsyp na serku trochę kaparów.

3. Na to połóż plastry łososia.

4. Zwiń ciasno tortillę i pokrój w poprzek na krążki.

5. Powtarzaj aż do wyczerpania składników.

Gotowe!!!

Te roladki są znakomite jako finger food, nie wymagają sztućców ani talerzy dlatego wyśmienicie nadają się na koktajl party.

SMACZNEGO!!!

 

Finger food

 Finger food (z ang. żywność jedzona palcami) – rodzaj pożywienia jedzonego przy użyciu rąk, dla odróżnienia od potraw spożywanych przy użyciu sztućców. W niektórych kulturach większość pokarmów tradycyjnie jest spożywana rękami (Etiopia, Azja Południowa). W kulturze japońskiej spożywanie potraw rękoma jest charakterystyczne dla posiłków jedzonych poza domem. Często do finger food zalicza się żywność kupowaną i spożywaną na ulicach miast (Street food).

Pojęcie finger food upowszechniły poradniki kulinarne w latach 80. XX w. W 1986 June Budgen poświęciła tego rodzaju potrawom osobny rozdział w swojej Księdze przekąsek. W początkach XXI w. na rynku wydawniczym pojawiło się kilkanaście poradników poświęconych wyłącznie przygotowaniu finger food. W Europie Zachodniej pojęcie finger food odnosi się najczęściej do przekąsek (fr.hors d’oeuvres), rzadziej do dań głównych. Wielkość spożywanej potrawy powinna być taka, aby starczyła na 1–2 kęsy. W Polsce synonimem finger food staje się określenie „na jeden kęs”. Generalnie akceptowane jest spożywanie rękoma miniaturowych pierogów z nadzieniem mięsnym, kiełbasek, sera i oliwek na wykałaczkach, a także drumsticków z kurczaka i miniaturowych kanapek oraz tartinek. Do potraw zwyczajowo jedzonych rękami można też zaliczyć pizzę, hot dogi, owoce, chleb i placki zbożowe. Desery takie jak ciastka czy lody w waflach są zwyczajowo jedzone rękami, choć nie są określane mianem finger food. W Azji Wschodniej zarówno naleśniki, jak i kebaby je się wyłącznie przy użyciu rąk.

Współczesne firmy cateringowe dostarczają szerokiego asortymentu finger food na uroczystości rodzinne (wesela, urodziny), jako tańszą odmianę przekąsek, stwarzającą gościom większą swobodę w doborze przysmaków, nieograniczoną konwencjonalnym użyciem sztućców. W czasie bardziej sformalizowanych przyjęć coraz częściej pojawiają się na stołach ciastka, krakersy i pokrojone owoce, które wypada jeść rękoma.


#przekąski