Sałatka krabowa a’ la Kempinsky

Sałatka krabowa a’ la Kempinsky to mój autorski przepis na sałatkę krabową, którą z powodu trudnego dostępu do dobrego mięsa krabowego w Polsce można robić z surimi, czyli paluszkami krabowymi.

salatka krabowa a-la-kempinskyTa sałatka krabowa jest w tak zwanym żelaznym repertuarze mojego jadłospisu świątecznego i żadne święta nie mogą się bez niej obejść w moim domu.

Jest to jednak sałatka tak prosta i pyszna, że polecam ją na wszystkie odświętne okazje, ale także na co dzień, kiedy macie ochotę na coś ekstra.

Przepis jest skomponowany od podstaw przeze se mnie samego, ale każdy oczywiście może go modyfikować do woli.


SAŁATKA KRABOWA A’ LA KEMPINSKY

250 g mięsa krabowego, lub surimi (paluszki krabowe)

200 g zielonego mrożonego groszku

1 czerwona papryka

1 łyżka stołowa majonezu

2 łyżki stołowe śmietany sałatkowej, albo jogurtu typu greckiego

pęczek koperku

czarny pieprz i sól do smaku

1. Mięso z kraba rozdrobnić, albo surimi pokroić w cienkie talarki i wrzucić do miski.

2. Zielony groszek zblanszować we wrzątku i ostudzić. Po czym dorzucić do miski.

3. Paprykę pokroić w malutką kosteczkę – im mniejsza tym lepsza – i dorzucić do miski.

4. Koperek drobno pokroić i dodać do miski.

5. Dodać majonez i śmietanę i porządnie wymieszać.

6. Doprawić solą i pieprzem.

Gotowe.

Najlepiej ta sałatka smakuje ze świeżą bagietką, ale z tostami także jest wyśmienita.

SMACZNEGO!!!

Surimi

Surimi (jap. すり身?) – mielone, rozdrobnione mięso ryby. Nazwa pochodzi z języka japońskiego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Surimi

Kraby (Brachyura, z języka greckiego krótki odwłok/ogon) – grupa krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów(Decapoda).

Kraby są najliczniejszą (opisano 10 500 gatunków) grupą dziesięcionogów, u której pierwsza para odnóży krocznych przekształciła się w szczypce. Wielkość ciała bardzo zróżnicowana, o rozpiętości odnóży od kilku milimetrów (Pinnotheres pisum) do prawie 4 m (japoński krab pacyficzny).

Głowotułów jest szeroki, okrągławy lub trapezowaty, okryty twardym pancerzem (karapaks). Czułki obu par silnie skrócone. Odwłok zredukowany, krótki i wąski, podwinięty pod głowotułów. Brak uropodiów, odnóża odwłokowe służą do podtrzymywania jaj (pleopodia) lub jako narządy kopulacyjne (gonopody). Kraby są bardzo zwinne. Mogą poruszać się do przodu, do tyłu lub bokiem. Chelipedy (szczypce) nie są wykorzystywane w lokomocji. Większość gatunków nie potrafi pływać, ale członkowie rodziny Portunidae wykazują tę zdolność, a zwłaszcza kalinek błękitny (Callinectes sapidus), który jest najlepszym pływakiem spośród skorupiaków. Kraby zasiedlają wszystkie typy środowisk morskich na wszystkich głębokościach, oraz środowiska słodkowodne i lądowe. Większość żyje w ciepłych morzach, nieliczne zasiedliły wody słodkie i zimne morza, natomiast w tropikach wiele gatunków żyje w wilgotnych środowiskach lądowych, wracając do morza tylko na okres rozrodu.


#kuchnia