Sałatka z kurczaka z serem pleśniowym

Sałatka z kurczaka – to prawdziwy klasyk sałatkowy. Jej rodzajów jest mnóstwo. Ja podam Wam dziś przepis na moją ulubioną.

Sałatka z kurczaka z serem pleśniowym – to mój własny wariant sałatki z kurczakiem, Potraktujcie to jako przepis podstawowy i dodajcie to, co sami lubicie. Np. grzanki, pieczony boczek, oliwki, kapary, avocado, jajko, paprykę, kiełki, rukolę, czy co tam bądź.

Sałatka z kurczaka z serem pleśniowym

Sałatka z kurczaka z serem pleśniowym

1/2 główki sałaty lodowej

1 ogórek

1 czerwona cebula

1 pomidor

2 piersi z kurczaka bez skóry

100 g sera pleśniowego

100 ml lejącego się jogurtu

  1. Porwij umyte i obsuszone liście sałaty lodowej i wrzuć do dużej miski.
  2. Pokrój ogórka w 2 cm kawałki, cebulę w półtalarki, a pomidora w ćwiartki i dorzuć do miski.
  3. Posól piersi kurczaka, usmaż go na rumiano na maśle, pokrój na 2 cm kawałki i dorzuć do miski.
  4. Pokrusz 50 g sera pleśniowego i posyp nim wszystko.
  5. Zmiksuj resztę sera z jogurtem i polej powstałym w ten sposób dresingiem sałatkę, tuż przed podaniem.

Gotowe!

Najlepiej smakuje ta sałatka ze świeżą, chrupiącą bagietką, posmarowaną prawdziwym masłem, ale Wy oczywiście możecie ją podać z czym chcecie.

SMACZNEGO!!!

Sałatka

Sałatka – potrawa sporządzana głównie ze świeżych warzyw, często z dodatkiem innych składników, także poddanych uprzednio obróbce cieplnej, oraz przypraw, z dodatkiem sosu na bazie majonezuoliwyśmietany czy specjalnych sosów (dressingów).

Sałatka jarzynowa z ugotowanych warzyw i jaj z dodatkiem ogórka kiszonego, groszku zielonego i majonezu na Górnym Śląsku jest znana pod nazwą szałot.

Na północy Polski znana jest sałatka kaszubska, na którą składają się filety śledziowe, gotowane ziemniaki, cebula, kiszone ogórki, rodzynki, koper, kwaśna śmietana i przyprawy.

Kuchnie świata znają wiele rodzajów sałatek, opartych na różnorodnych składnikach, głównie warzywnych, choć podstawę sałatki mogą stanowić także makarony, ryż, kasze itp., a dodatek sery, mięsa, ryby i owoce morza, grzyby, orzechy i ziarna, grzanki (np. w Caesar salad) i in. Dodatki są niekiedy wyszukane i drogie, jak np. pochodzące z Ameryki Południowej serca palmowe.

Dodatkiem do sałatek (a w wersji deserowej także głównym składnikiem) mogą być owoce świeże lub w syropie i bakalie.

Tzw. zielona sałatka (green salad) składa się głównie z liści sałaty i warzyw liściastych i podawana jest najczęściej z sosem winegret.

Większość sałatek jest serwowana na zimno, choć w niektórych regionach, jak np. w południowych Niemczech, istnieją odmiany podawane na gorąco.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sa%C5%82atka


#salatka