Samotność w Święta

Samotność w Święta – W gorączce świątecznych przygotowań i zakupów, wśród kolęd płynących z głośników w supermarkecie, za świątecznym stołem wokół siedzą nasi najbliżsi, zapominamy o tych, dla których Święta są horrorem.

Samotność w świętaLudzie starsi i opuszczeni, niekoniecznie bezdomni, ale po prostu tacy, którzy nie mają już wokół siebie bliskich, a to, bo dzieci na drugim końcu świata, a to, bo w ogóle dzieci nie mają….

 

Różnie to przecież w życiu bywa, ale sam znam kilka osób na tym łez padole, dla których Święta są najgorszym cierpieniem.

 

Nigdy, jak wtedy doświadczają swojej samotności i nigdy jak wtedy ta samotność nie jest równie bolesna.

 

Może macie kogoś wokół siebie, kogo warto zaprosić do wigilijnego stołu i sprawić, by jego samotność była mniej bolesna…

 

 

 

 

SAMOTNOŚĆ

Każdy z nas w czasach, kiedy był młodzieńcem,
Ludzkiego serca niesytym i głodnym,
Chadzał w gromadzie, otoczony wieńcem
Druhów, przyjaciół i zgrai przygodnej.

 

Lecz z lat upływem przestawał być bramą,
Do której wkroczyć mógł każdy przechodzień,
Bo druhów życie przesiewało samo
I odpadali powoli i codzień.

 

Jak zwiędłe liście, które wiatr przegania,
Jak krąg na wodzie poruszanej fali,
W pustkę zapomnień szli bez pożegnania
Ci, którzy zmarli i żyjący dalej.

 

Wszystko, co było nam życia ozdobą,
Odchodzi od nas i ginie w ciemności,
I pozostajesz nagle sam ze sobą,
Jak w pustym domu po odejściu gości.

 

Im człowiek starszy, tem ciszej naokół,
Tem więcej ścieżek wiedzie w bezpowrotność,
Aż w końcu kryjesz się jak ranny sokół
Na pustej skale, gdzie mieszka Samotność.

 

 

 

 

 

Henryk Zbierzchowski

Henryk Zbierzchowski (ur. 19 listopada 1881 we Lwowie, zm. 6 listopada 1942 w Krynicy-Zdroju) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, bard Lwowa, laureat nagrody literackiej miasta Lwowa. Pseudonim literacki „Nemo”.

 

Życiorys

Ukończył prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1898, jako 17-letni młodzieniec drukował swoje liryki w krakowskim Życiu (którego redaktorem był Stanisław Przybyszewski). W 1900 ukazał się jego pierwszy zbiór liryków pt. Impresje. W latach 1906–1910 pracował w redakcji czasopisma Nasz Kraj i był „nadwornym poetą” lwowskiej Gazety Porannej. W latach 1920–1926 był redaktorem lwowskiego tygodnika satyrycznego Szczutek. W 1928 został laureatem nagrody literackiej miasta Lwowa. W 1937 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1938 został wyróżniony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.Filister honorowy Polskiej Korporacji Akademickiej Cresovia Leopoliensis.

 

Henryk Zbierzchowski został pochowany na Starym Cmentarzu w Krynicy-Zdroju.

 

O twórczości Henryka Zbierzchowskiego wydano w 2000 roku obszerną książkę: Pisarz wobec koniunktury. Twórczość literacka Henryka Zbierzchowskiego autorstwa Witolda Waszczuka. Wydawnictwo UMCS, ISBN 83-227-1598-6.

 

O jego życiu opowiada film „Kawaler Księżyca” , który zrealizował Sławomir Gowin, dziennikarz, znawca historii Lwowa. W trakcie produkcji filmu znany ukraiński rzeźbiarz Mykoła Posikira wykonał popiersie poety. Rzeźba została przekazana Konsulatowi RP, który postanowił eksponować ją w powstającym Domu Polskim we Lwowie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Zbierzchowski


#samotnosc