Sen naprawia nasze DNA

Sen jest niezbędny do naszego prawidłowego funkcjonowania. Teraz okazało się, że ma on wręcz lecznicze działanie na nasze DNA.

Do tego, żeby wiedzieć, że sen jest nam niezbędny do życia nie trzeba być ani geniuszem, ani naukowcem, ale ostatnie badania naukowe wykazały jakie procesy odnawiające i leczące nasz organizm zachodzą w trakcie snu.

Sen naprawia nasze DNA

Sen umożliwia naprawę szkód w obrębie DNA

Podczas snu dochodzi do pobudzenia chromosomów, które usuwają szkody nagromadzone w DNA w ramach codziennej aktywności – wynika z badania opublikowanego na łamach „Nature Communications”.

Według naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan (Izrael) sen jest niezbędny do życia, bo umożliwia utrzymanie jąder komórkowych w dobrej kondycji, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz całego organizmu, jak również właściwy przebieg procesu starzenia się.

W trakcie snu pobudzeniu ulegają chromosomy, które naprawiają szkody w obrębie DNA powstałe m.in. na skutek promieniowania, stresu oksydacyjnego czy zwykłej aktywności neuronalnej w stanie czuwania.

Do naprawy szkód w poszczególnych neuronach nie dochodzi podczas okresu czuwania, bo chromosomy są wtedy zbyt powolne. Akumulujące się błędy mogą stanowić zagrożenie dla organizmu, dlatego muszą być usuwane w stanie spoczynku, kiedy do mózgu dociera mniej informacji.

„Można to porównać do dziur powstających w drodze. Drogi ulegają zużyciu w trakcie codziennej eksploatacji, zwłaszcza w godzinach szczytu, dlatego najwygodniej i najefektywniej jest naprawiać je w nocy, kiedy ruch jest najmniejszy” – wyjaśnia koordynator badania prof. Lior Appelbaum.

Specjaliści doszli do powyższych wniosków na podstawie obserwacji zmian w DNA i aktywności białek jądrowych w trakcie snu i czuwania w pojedynczych komórkach danio pręgowanego – ryby służącej jako modelowy organizm w badaniach naukowych. Wykorzystali do tego mikroskop o wysokiej rozdzielczości.

„Znaleźliśmy bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy snem, dynamiką chromosomów, aktywnością neuronalną oraz powstawaniem i naprawą szkód w DNA a fizjologicznym funkcjonowaniem całego organizmu. Sen daje możliwość redukcji szkód nagromadzonych podczas okresów czuwania w DNA w mózgu” – podsumowuje prof. Appelbaum.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: www.nature.com/articles/s41467-019-08806-w. (PAP)

https://kempinsky.pl/naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33249%2Csen-umozliwia-naprawe-szkod-w-obrebie-dna.html?fbclid=IwAR1dREKi4lx8W0145qKo5Igbg_-h0Ot61gckZWUTrQ5JI3yzGcrombkK6GM


#sen