Serce teatru

Serce teatru, to wcale nie jest jego dyrektor – to jego głowa. Serce to także nie jest jego zespół artystyczny – to jego ciało i dusza, natomiast serce teatru to jego zespół techniczny, bo bez niego nie poruszy się żadna kulisa, nie zaświeci żadne światło i nie zagra żadna muzyka.

serce teatruSerce teatru to mięsień, który pompuje krew w bezduszną scenę, która, jak papier, przyjmie każdy bełkot, każdy sukces i każdą porażkę. 

Serce teatru to ludzie, których widzowie nie widzą, ani nie słyszą, ale bez których cała machina teatralna by po prostu stanęła.

Jako reżyser pracujący w wielu teatrach w kraju i zagranicą serce teatru, czyli jego zespół techniczny jest bezpośrednią miarą jakości teatru i panującej tam atmosfery.

Jeżeli ktoś z zespołu technicznego mówi mi, że coś jest niemożliwe, to wpadam w złość i mówię, że takiego słowa w teatrze nie ma, bo w teatrze WSZYSTKO jest możliwe, a naszym zadaniem jako twórców i współtwórców przedstawienia, jest wymyślenie JAK to zrobić.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeżeli serce teatru jest marne, to zazwyczaj marny jest cały teatr, tak jak serce człowieka jest wytyczną jego ogólnej kondycji.

Z biegiem lat udało mi się dojść do takiej sytuacji zawodowej, że pracuję już tylko w teatrach, w których serce teatru jest zdrowe.

A do najlepszych zespołów technicznych z jakimi miałem zaszczyt współpracować w kraju i zagranicą, zaliczam zespół techniczny Teatru Śląskiego w Katowicach.

Jest to grupa niesamowitych pasjonatów, którzy  w swoim zaangażowaniu i pasji nie mają chyba sobie równych.

Ta niewidzialna dla oka widza grupa ludzi jest moim zdaniem na absolutnie najwyższym poziomie europejskim, a podejrzewam, że wręcz światowym i moim zdaniem nie ma chyba w zasadzie niczego, czego oni nie potrafiliby zrobić.

Kochają teatr miłością, która moim zdaniem jest nawet czystsza od miłości większości pysznych i suto opłacanych twórców (takich jak piszące te słowa), ponieważ robią to generalnie za bardzo małe pieniądze, a poza tym w kompletnym cieniu anonimowości.

Dlatego chciałem napisać o nich te kilka słów, żeby dać wyraz mojemu wielkiemu podziwowi, dla tej grupy ludzi, prawdziwemu sercu teatru.

Chwała bohaterom!

serce:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Serce

http://pl.wikipedia.org/wiki/Serce_%28symbol%29

__________________________________________________________________________
#teatr