Stacja Kultura najpiękniejsza na świecie

Stacja Kultura najpiękniejsza na świecie – Polska biblioteka na stacji kolejowej w Rumi uznana za najpiękniejszą na świecie.


Stacja Kultura najpiękniejsza na świecie

Polska biblioteka uznana za najpiękniejszą na świecie

Stacja Kultura – biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii “Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych. – To wielkie wyróżnienie dla całej Polski. Pokazaliśmy światu swój potencjał i pomysłowość – mówi architekt dr Jan Sikora, który zaprojektował wnętrze biblioteki.

Stacja Kultura mieszcząca się na dworcu kolejowym w Rumi (Pomorskie, aglomeracja trójmiejska) pokonała projekty z Kanady, Chin i USA. Wyboru najlepszego projektu dokonało jury, składające się z reprezentantów Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA – American Library Association) oraz Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association).

Stacja Kultura zajmuje 80 proc. budynku dworca w Rumi. Na powierzchni ponad 1 tys. m kw., znajdują się: wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna, fotograficzna, pomieszczenie dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne.

Innowacyjny projekt

Powstała we wrześniu 2014 r. według projektu pracowni Sikora Wnętrza. Inwestycja została zrealizowana w ramach rządowego Programu “Biblioteka + Infrastruktura bibliotek” 2011 – 2015, prowadzonego przez Instytut Książki…..

…”Tworzymy pewną całość”

Krystyna Laskowicz, dyrektor Stacji Kultura Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi powiedziała, że Stacja Kultura jest takim miejscem, które łączy w sobie elementy kultury, biblioteki i kolejowe. Jak dodała do symboliki kolejowej nawiązują np. elementy czarno-czerwone przypominające barwy starej lokomotywy, regały stylizowane na tory kolejowe, stary zegar, napis “Stacja Kultura” oraz sofy tworzące przedział kolejowy.

– Tak jak na dworcu kolejowym przestrzeń jest otwarta, każdy może przyjść, wejść, posiedzieć, przeczytać książkę, gazetę i pójść dalej – dodała. Stacja Kultura jest skomunikowana z poczekalnią dworcową.

– Tworzymy pewną całość i jesteśmy częścią takiej społecznej przemiany tego miejsca, w którym każdy coś znajdzie dla siebie – dodała. – Cała przestrzeń wokół się zmieniła; bo był to zdegradowany, brudny dworzec, a dziś jest to miejsce, o którym wszyscy wiedzą i znają – dodała Laskowicz.

Podkreśliła, że trzypoziomowa biblioteka działa w budynku dworca kolejowego, który jest częścią węzła komunikacyjnego, gdzie zatrzymują się pociągi, a autobusy miejskie mają swoje pętle.

– Jest to miejsce, przez które przepływają codziennie tłumy ludzi i Stacja Kultura to odczuwa, bo ci ludzie uczestniczą w naszych wydarzeniach, a liczba czytelników wzrosła o 50 proc. – zauważyła dyrektor.

Poinformowała, że w minionych kilku latach liczba czytelników w bibliotece głównej wzrosła z ok. 4 tys. do 6,4 tys. W tym samym czasie wzrosła też liczba czytelników w pozostałych trzech filiach biblioteki w mieście, z 7,3 tys. do 12,1 tys. To oznacza, że odsetek korzystających z bibliotek wśród mieszkańców Rumi wzrósł z 16 proc. w 2013 r. do 25,5 proc. w chwili obecnej. Rumia ma 47 tys. mieszkańców.

Zobaczcie, jak wygląda wnętrze nagrodzonej biblioteki:
https://kempinsky.pl/wiadomosci.onet.pl/kraj/polska-biblioteka-uznana-za-najpiekniejsza-na-swiecie/hpkqzk

25 kwi 16

cały artykuł:
https://kempinsky.pl/wiadomosci.onet.pl/kraj/polska-biblioteka-uznana-za-najpiekniejsza-na-swiecie/hpkqzk


#biblioteka

Leave a Reply