Szef karierowicz

Robiąc porządki na blogu natknąłem się na swój wpis ze stycznia zeszłego roku, w którym życzę sfrustrowanym karierowiczom spokoju ducha. (https://kempinsky.pl/kariera-czyli-lowcy-sukcesu/), albowiem karierowicz to bardzo biedny człowiek.

 

Szukając potem synonimów do słowa karierowicz znalazłem poniższy artykuł, który wydaje mi się znakomity w opisie tym, kim jest karierowicz i jak funkcjonuje jego zwichrowana psychika.

Każdy z nas miał pewnie kiedyś do czynienia z takimi patologicznymi jednostkami, ale artykuł ten także świetnie opisuje, jak radzić sobie z takimi typami.

Osobiście najbardziej podobał mi się następujący fragment: “Wie pan, szefie, że dywan w gabinecie głównego dyrektora pasuje do koloru pana oczu?”.

Oczywiście nie należy tego traktować dosłownie, ale schematy zachowań są doskonale opisane i każdy, kto ma w pobliżu siebie takiego gagatka, powinien przeczytać ten artykuł, jako instruktażowy.

Polecam!

 

 

“Szef karierowicz”

Szef karierowicz nie spocznie, aż nie będzie pewny, że osiągnął wszystko, co tylko można było osiągnąć. Co więcej, nie zawaha się przed użyciem jakiejkolwiek broni masowego rażenia w pogoni za celem.

Szefowie karierowicze nie myślą, że są bogami. Są natomiast niesamowicie sprytni i zwykle wiedzą wszystko lepiej, ale również są w stanie wyładować na Tobie swoją złość za zabrudzenie dywanu w ich biurze.Doprowadza ich do białej gorączki fakt, że nie są w stanie pozbyć się szefów bogów, i nie przeszkadza im wyładowanie swojej frustracji na całej reszcie. Postrzegają świat jako ogromną piramidę, w której najważniejszy jest punkt na samej górze, a w efekcie końcowym ten punkt musi należeć do nich. Są w stanie poświęcić wszystko, żeby wspiąć się na szczyt, i nie interesuje ich, kogo podepczą w tej wspinaczce na górę. Im się po prostu nie odmawia.Jeżeli zdarzyło Ci się być podeptanym czy zepchniętym w dół lub w jakikolwiek inny sposób stać się ofiarą wspinaczki karierowicza, nie bierz sobie tego za bardzo do serca. Nie chodziło o Ciebie i tak naprawdę nie Ty osobiście jesteś celem, przynajmniej do momentu, w którym nie staniesz na jego drodze, chociaż wspomnienia z potyczki z nim wielokrotnie pojawią się w koszmarach.

Nie spocznie dopóki…

Szef karierowicz będzie zadowolony i łaskawy jedynie wtedy, gdy będzie na samym szczycie. Nawet wtedy sytuacja poprawi się tylko na chwilę, do czasu, gdy znajdzie kolejny, wyżej położony punkt. Karierowicz nie spocznie, aż nie będzie pewny, że osiągnął wszystko, co tylko można było osiągnąć. Co więcej, nie zawaha się przed użyciem jakiejkolwiek broni masowego rażenia w pogoni za celem.

Karierowicze są zbyt inteligentni i złośliwi,żeby traktować ich jak I-bossów. Nie są niezorientowani, poza sprawami, które nie mają dla nich większego znaczenia, jak zdrowie oraz samopoczucie pracowników lub cele i strategia firmy.

Działają skutecznie, są wydajni i skoncentrowani na własnych celach. W wolnym tłumaczeniu oznacza to – efektywne, nikczemne maszyny do zabijania.

Pozbywają się wszelkich przeszkód pojawiających się na ich drodze przy użyciu wszystkich dostępnych i skutecznych środków. Nie przechodź na drugą stronę ulicy, gdy karierowicz nadjeżdża z zawrotną prędkością, nawet jeżeli masz zielone światło.

Jeżeli odkryjesz, że Twoim kierownikiem jest tego typu szef, możesz wykorzystać kilka sposobów obrony. Możesz powiedzieć coś w stylu: “Wie pan, szefie, że dywan w gabinecie głównego dyrektora pasuje do koloru pana oczu?”. Jeśli dyrektor generalny jeździ samochodem marki Lexus 430 LS, możesz wypróbować komentarza: “Wygląda mi pan na osobę pokroju Lexus 430 LS”. Możesz zrezygnować z metafor i odwołać się do jego nienasyconego pragnienia władzy. “Ta firma pracowałaby jak w zegarku, gdyby pan był odpowiedzialny za jej prowadzenie”. W przypadku szefów bogów i oportunistów mówienie im tego, co chcą usłyszeć, zawsze będzie najlepszym wyjściem.

  • Często używaj sformułowania “dla ciebie”. Krótko mówiąc, nie powinieneś mówić: “Zajmę się tym”, ponieważ Twój szef może odebrać to jako zagrożenie płynące z Twojej strony, nawet jeżeli nie takie były Twoje intencje. Jeśli karierowicz odkryje, że chcesz wykonać coś za jego plecami, obetnie Ci głowę i zaserwuje sobie na talerzu. Lepiej jest formułować zdania następująco: “Wyręczę cię w tym”. Nie będzie brzmiało to jak groźba i zasugeruje, że niejako robisz to w jego imieniu.
  • Korzystaj ze sformułowania “dla ciebie”, odnosząc się do wydarzeń, które miały już miejsce. Używaj słowa “dla ciebie” przy opisywaniu każdego swojego działania, co wywoła wrażenie, że starasz się go wyręczyć, nawet jeżeli robisz coś w czasie jego nieobecności. To podniesie poziom jego zadowolenia i komfortu psychicznego.
  • Odwołaj się do jego inteligencji. Jeżeli uda Ci się zdobyć jakąś informację, prześlij mu wiadomość na ten temat lub napomknij o tym, mijając go na korytarzu. Nieustannie współzawodniczący karierowicze docenią wszelkie próby przekazania im informacji, które mogą się okazać przydatne. Dana informacja dla Ciebie może nie mieć żadnego większego znaczenia, ale przecież Ty nie jesteś uwikłany w walkę o uzyskanie przewagi.
  • Informuj go o wszystkim. Upewnij się, że szef karierowicz znajduje się na Twojej liście dyskusyjnej. Nawet jeśli wzmianka, którą wysyłasz, wydaje Ci się banalna, pozwól jemu samemu zdecydować, o czym chce być informowany. Jeżeli szef zauważy, że zatrzymujesz pewne informacje dla siebie, może dojść do wniosku, że starasz się z nim współzawodniczyć, w wyniku czego Twoja sytuacja pogorszy się. Pamiętaj, że w tej grze chodzi o uzdrowienie biurowej atmosfery.
  • Przyjmuj jego zaproszenia. Może to pokrzyżować Ci plan dnia, ale odrzucenie zaproszenia oportunisty na lunch czy jakąkolwiek imprezę może zostać zinterpretowane jako próba oporu lub gra sił. Staraj się zachowywać rozsądnie w kontekście swojego prywatnego życia, ale zrozum, że brak zainteresowania z Twojej strony również może być odebrany jak zagrożenie.
  • Formułuj swoje osiągnięcia w taki sposób, żeby wracały jego uwagę na fakt, komu wyżej postawionemu mogą zaimponować. “To powinno zadowolić pana Wielkiego” brzmi o wiele lepiej w jego uszach niż: “Mam nadzieję, że Panu Wielkiemu spodoba się moja praca”. Prawiąc komplementy pod adresem karierowicza, pamiętaj o osobach postawionych wyżej w hierarchii i tak formułuj swoje wypowiedzi, żeby wychwalały jego pracę i wykonane przez niego zadania, nawet jeżeli to Ty je wykonałeś.

link do źródła:
https://kempinsky.pl/nf.pl/manager/szef-karierowicz,,9326,10

 

Synonimy do słowa karierowicz:

arywista, dorobkiewicz, dworak, fagas, japiszon, kameleon, konformista, koniunkturalista, lawirant, lizus, lokaj,nowobogacki, nuworysz, oportunista, pachołek, parobek, parweniusz, podnóżek, potakiewicz, potakiwacz,pragmatyk, proteusz, przechrzta, przydupas, serwilista, sługus, służalcza dusza, służalec, szaweł, wasal, yuppie,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/karierowicz

___________________________________________________________________
#kariera