Teatr Telewizji kochać czy nienawidzić?

Teatr Telewizji kochać czy nienawidzić? – Wszystkim, którzy próbują uśmiercić Teatr Telewizji z jakichkolwiek pobudek, mówię “łapy precz”!

Teatr Telewizji kochać czy nienawidzić

Teatr Telewizji kochać czy nienawidzić?

Niedawno ukazały się dwa teksty; Andrzej Horubała napisał artykuł Nienawidzę Teatru Telewizji, a Jan Bończa-Szabłowski odpowiedział mu artykułem Kocham Teatr Telewizji.

Pan Horubała najprościej rzecz ujmując zrównał odradzający się za sprawą Ewy Millies-Lacroix Teatr Telewizji z ziemią i wyszydził w nim wszystko: aktorstwo, teksty, reżyserów chyba nawet inteligencję twórców i widzów. I zapytuje, czy nie lepiej byłoby dawać pieniądze na filmy robione przez duet Strzępka-Demirski.

Jan Bończa-Szabłowski z kolei broniąc Teatru Telewizji bardziej się skupia na ataku Horubały, niż na samym Teatrze.

Moim zdaniem obecne odrodzenie się Teatru Telewizji w jakiejkolwiek postaci jest o rzeczą o wiele ważniejszą, niż czyjeś upodobania, czy poglądy polityczne, szczególnie, że to wyjątkowe dobro narodowe zostało przecież prawie całkiem zaorane przez poprzednią ekipę rządzącą.

Czy komuś się nowy Teatr Telewizji podoba, czy nie, zawsze będzie rzeczą sporną, albowiem o gustach dyskutować się nie powinno i tyle opinii ile odbiorców. To tak naprawdę sprawa całkowicie wtórna i zawsze ktoś będzie zachwycony, a ktoś inny ział będzie nienawiścią, w zależności od tego jakiej jest opcji politycznej i w jakich stosunkach z szefem tej instytucji. A o profilu tego najważniejszego Teatru Narodowego będą i tak decydować jego następni dyrektorzy. (Mi osobiście np. Teatr TV nie podobał się od czasów ŚP. Jerzego Koeniga i co z tego? Nie krzyczałem od razu z tego powodu, że trzeba go zlikwidować).

Teatr Telewizji jest zjawiskiem na skalę światową i prawdziwym dobrem narodowym, które trzeba chronić i wspierać za każdą cenę. To on jest nośnikiem wysokiej kultury i prawdziwej misyjności telewizji trafiając pod strzechy także tej najbardziej zaniedbanej kulturowo części Polski.

Czy ktoś go potem włączy, czy wyłączy, to jego osobista sprawa, ale wszystkim, którzy próbują go uśmiercić niezależnie z jakiegokolwiek powodu i politycznych lub estetycznych pobudek, mówię od tego klejnotu polskiej kultury łapy precz! Teatr Telewizji powinien trwać niezależnie od aktualnego koloru rządzących i upodobań krytyków.

Amen!


#teatrtelewizji