Wiesław Gołas przekracza prędkość

Wiesław Gołas przekracza prędkość – przepięknej urody anegdota o tym, co się wydarzyło, kiedy Wiesław Gołas został zatrzymany za przekroczenie prędkości.

Wiesław Gołas słynie ze swojego poczucia humoru, ale tym razem właściwie to nie on jest bohaterem tej anegdoty, a milicjant.

Wiesław Gołas przekracza prędkość

Wiesław Gołas przekracza prędkość

WIESŁAW GOŁAS został kiedyś zatrzymany przez patrol milicji za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Zdesperowany aktor, próbował udobruchać stróża prawa, powołując się na swoją popularność.

Niewzruszony funkcjonariusz na to:

– Ależ panie Gołas, Nie musi pan mi mówić, kim pan jest. Ja pana znam…. ale nie lubię! 500 zł mandatu pan dostaje.

Wiesław Gołas

Wiesław Gołas (ur. 9 października1930 w Kielcach) – polskiaktorteatralny i filmowy.

Życiorys

Jego ojciec, Teofil (1903 – ok. 1942), był sierżantem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Ostatecznie został schwytany przez Niemców. Zginął w obozie w Majdanku.

Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec.

Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, wtedy jeszcze pod dyrekcją Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku. Debiut w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985), Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992). Twórca doskonałych kreacji komediowych, współtwórca Kabaretu Koń, członek Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie.

Życie prywatne

Żonaty z Marią Krawczyk-Gołas. Ma córkę Agnieszkę.

Ordery i odznaczenia

Pozostałe nagrody

  • 1966 – Srebrna Maska
  • 1967 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III stopnia;
  • 1977 – Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
  • 1996 – Nagroda (Opole – XXI OKT – wyróżnienie za role Filipa w Grubych rybach w Teatrze Polskim w Warszawie)
  • 2002 – Statuetka Gwiazda Telewizji Polskiej wręczona z okazji 50-lecia TVP „za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji” (26.10)
  • 2003 – SuperWiktor
  • 2006 – Nagroda Honorowa za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Go%C5%82as


#WiesławGołas