Wolności cena i jej wartość

Wolności cena i jej wartość – Decydując się na to, że będę piętnował patologie, które toczą nasz teatralny świat, doskonale wiedziałem, jaka będzie tego cena.

 

Wolności cena i jej wartość

 

Wolności cena i jej wartość

Kilka lat temu mój przyjaciel Michał Ratyński napisał coś takiego:

“Nie pozwól sobie zadeptać własnej wewnętrznej wolności, nie handluj nią, chroń ją i osłaniaj, bo tylko ona stanowi o twojej wartości. Wszystko inne jest wyłącznie epizodem!”

Michal Ratynski
13 marca 2012 o 18:36

 

Nie pamiętam w jakim kontekście mi to napisał, ale pewnie była to odpowiedź na to, że rozmawialiśmy o tym, jakie koszty muszę ponosić decydując się na to, że mówię prawdę o naszej branży.

Te słowa zapadły mi głęboko w pamięć i jak mantra powtarzam je sobie, kiedy tylko robi się ciężko z racji tego, że głoszę wesołą nowinę, iż król jest nagi.

Decydując się na to, że będę piętnował patologie, które toczą nasz teatralny świat, doskonale wiedziałem, że ceną tego będzie totalne milczenie mainstreamowych pseudorecenzentów na temat moich spektakli, że internetowe trolle będą wieszać na mnie psy i że awangarda postępowych obrońców demokracji i wolności słowa w teatrze będzie sobie moim nazwiskiem strzępić jęzory, jednym słowem że wolność i niezależność ma swoją cenę. Ale w niczym nie zmienia to faktu, że cena tej wolności czasami staje się bardzo trudna do zniesienia. I wtedy właśnie powtarzam sobie te słowa Michała.

Amen

Michał Ratyński

Michał Ratyński (ur. 16 maja 1948 w Warszawie, zm. 11 września 2013 tamże) – polski reżyser teatralny.

Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyk (SGPiS) w Warszawie z 1970, Wyższego Studium Zawodowego Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT) w Łodzi z 1972, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Warszawie z 1982. Zawodowo związany był z teatrem w Jeleniej Górze, Warszawie, Krakowie oraz w Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie piastował także stanowisko kierownika literackiego.

Laureat nagrody za najlepszą reżyserię i najlepszą inscenizację sztuki antycznej na VII Festiwalu Sztuki Antycznej w Kerczu na Krymie, w 2005, za sztukę Lizystrata.

Zmarł 11 września 2013, spoczywa na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Raty%C5%84ski


#wolność